Zamknij

Waszczykowski: niemieccy politycy powinni odciąć się od prób dyscyplinowania Polski

Redakcja
06.11.2017 21:53
Waszczykowski: niemieccy politycy powinni odciąć się od prób dyscyplinowania Polski
fot. Archiwum RadioZET.pl

Sprawę wypowiedzi niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen zamknęłoby odcięcie się niemieckich polityków od prób dyscyplinowania Polski - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski, apelując o to, aby strona niemiecka nie próbowała ingerować w wewnętrzne sprawy Polski.

Zagłosuj

Kogo w tej sprawie popierasz?

Liczba głosów:

Wszystko zaczęło się od tego, że w ubiegły czwartek szefowa niemieckiego MON Ursula von der Leyen w popularnym programie emitowanym w telewizji ZDF uznała za istotne, by wspierać "zdrowy demokratyczny opór" młodej generacji w Polsce, dodając również, że chciałaby "wziąć w obronę kraje wschodnioeuropejskie".

Nieporozumienie na linii Berlin-Warszawa

Odważna wypowiedź niemieckiej minister była przedmiotem spotkania dyrektora departamentu wojskowych spraw zagranicznych MON płk. Tomasza Kowalika z attaché obrony Niemiec płk. Andreasem Meisterem. Polska strona nie przyjmuje do wiadomości stanowiska attaché obrony Niemiec, uznając za niedopuszczalne „wzywanie obywateli drugiego państwa do działań antyrządowych”.

Kontrowersyjna postawa szefowej niemieckiego MON

Rzeczniczka niemieckiej ambasady w Warszawie Christina Wegelin stwierdziła, że wydarzenie to miało „w większościc pozytywny wydźwięk, a kontrowersje wzbudziło jedno zdanie wyrwane z kontekstu”. Z tym nie zgadza się szef polskiego MSZ, sugerując, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyznanie się przez Niemkę do popełnienia gafy. – zaprzyjaźnione państwo, będące sojusznikiem zarówno w Unii, jak i w NATO, nie powinno być dyscyplinowane przez innych polityków niemieckich – wyjaśniał Waszczykowski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz