Waszczykowski: Opozycja nie chce, żeby Polska dostała pieniądze od Niemiec

Redakcja
09.08.2017 22:47
Waszczykowski: Opozycja nie chce, żeby Polska dostała pieniądze od Niemiec
fot. PAP

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest trudna; przez wiele dziesięcioleci mieliśmy olbrzymie zaniedbania, a dzisiaj mamy potężną opozycję, by tej kwestii w rozmowach z Niemcami nie podnosić - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski.

- Sprawa jest trudna, wynika z faktu, iż przez wiele dziesięcioleci mieliśmy olbrzymie zaniedbania, czasem niechęć, czasem była to presja państwa hegemona, które dominowało tutaj przez 45 lat - mówił minister w TVP.

W jego ocenie zaniedbania były również w kolejnych latach. - Przecież pierwszy traktat po 90 r. z Niemcami również tej kwestii nie podnosił, nawet nie regulował statusu polskiej mniejszości w Niemczech - podkreślił Waszczykowski.

Jak dodał, "dzisiaj mamy potężną partię czy potężną opozycję, by w ogóle nie podnosić tej kwestii w rozmowach z Niemcami". - Bardzo trudno będzie podjąć rozmowę z Niemcami mając tego typu opozycję we własnym kraju, ponieważ Niemcy będą mogli wykorzystać tę opozycję do pewnych rozgrywek politycznych przeciwko tym, którzy będą chcieli podjąć rzeczowe negocjacje prawno-polityczne na temat ewentualnych reparacji - podkreślił Waszczykowski.

Szef MSZ odniósł się też do oświadczenia niemieckiego rządu, który w zeszłym tygodniu podkreślił, iż władze w Berlinie uważają kwestię niemieckich reparacji dla Polski za ostatecznie uregulowaną. Zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer mówiła, że w 1953 r. Polska wiążąco zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała.

- Decyzję 53 r. można podważać, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo, z czego się zrzeczono - mówił Waszczykowski. Według niego "ani Polska nie była wtedy krajem niepodległym, który mógł podejmować suwerennie takie decyzje, ani również Niemcy - ani wschodnie, ani zachodnie - nie były w pełni państwem suwerennym".

Waszczykowski był też pytany o wyniki sondażu Ipsos dla Wiadomości TVP, zgodnie z którym 63 proc. ankietowanych opowiada się za reparacjami wojennymi Niemiec wobec Polski. Jak mówił minister, wyniki nie zaskakują, a nawet powinny być wyższe.

- Polska była jednym z krajów, który najbardziej ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej od obu okupantów i po wojnie nie uzyskał rekompensaty - podkreślił.

RadioZET.pl/pap/maal