Zamknij

Waszczykowski o szczycie UE: Z Berlina poszła wyraźna dyrektywa

Redakcja
10.03.2017 20:57
Waszczykowski
fot. East News

Zderzyliśmy się, wydaje się, z dużą dozą nielojalności, a nawet kłamstwa - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski, pytany o przebieg negocjacji przed szczytem UE ws. wyboru szefa Rady Europejskiej. Według niego w tej sprawie "z Berlina poszła jasna, wyraźna dyrektywa".

Minister spraw zagranicznych udzielił wywiadu TVP Info. Komentował brukselski szczyt UE, w którym uczestniczył i podczas którego przedstawiciele państw członkowskich, stosunkiem 27:1, zdecydowali, że Donald Tusk pozostanie przez najbliższe 2,5 roku przewodniczącym Rady Europejskiej. 

Szef dyplomacji nie ukrywał jednak rozgoryczenia takim obrotem spraw. - Na wiele dni przed szczytem - nie chcę wskazywać palcem - ale mieliśmy zapewnienia, że niektóre kraje inaczej się zachowają. Mieliśmy zapewnienia, iż absolutnie popierają nasze stanowisko i że zakładają, że państwo narodowe, państwo członkowskie, ma prawo decydować, kto jest jego kandydatem - mówił. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Pytany, czy można to odczytywać jako presję ze strony Niemiec na kraje członkowskie, Waszczykowski stwierdził: - Jeśli wczoraj rano w Bundestagu, czyli w parlamencie niemieckim, pani kanclerz na pół dnia przed rozpoczęciem szczytu wygłasza publicznie opinię: "Cieszę się z wyboru Donalda Tuska i cieszę się, że będę mogła z nim przez następne lata pracować", to znaczy, że z Berlina poszła jasna, wyraźna dyrektywa do tych państw, które słuchają - tłumaczył. 

Zdaniem Waszczykowskiego, Tusk nie zasługiwał na poparcie polskiego rządu, ponieważ nie legitymuje się odpowiednim życiorysem. - Opowiadając się za takim politykiem, musielibyśmy uznać, że jest całkowicie niewinny temu, co się stało w Smoleńsku, niewinny w aferach gospodarczych, w sprawie Amber Gold - twierdził.

Po raz kolejny powtórzył też jedno z koronnych wobec byłego premiera oskarżeń - o bezpośrednie zaangażowanie w sytuację polityczną w kraju, czego jako urzędnikowi międzynarodowemu nie wolno mu było robić. 

RadioZET.pl/PAP/MP