Scheuring-Wielgus spotkała się z Franciszkiem. Wręczyła mu raport nt. pedofilii w polskim Kościele [GALERIA]

Redakcja
20.02.2019 13:39
Scheuring
fot. Facebook/Joanna Scheuring-Wielgus

Joanna Scheuring-Wielgus spotkała się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Podczas kilkuminutowej rozmowy w kuluarach synodu poświęconego pedofilii w Kościele posłanka przekazała Ojcu Świętemu raport nt. tego zjawiska w Polsce. 

Do spotkania doszło w Watykanie po audiencji generalnej. „Udało się‼️ Papież Franciszek spotkał się z nami. Wziął raport o polskich biskupach. Obiecał, że przeczyta. Raport opisuje jak polscy biskupi ukrywali księży pedofilów i przenosili z parafii do parafii” – napisała posłanka na swoim profilu na Facebooku, publikując przy tym kilka zdjęć, na których widać, jak ściska rękę Franciszka oraz wręcza mu plik dokumentów:

W rozmowie z Gazeta.pl posłanka partii Teraz! zdradziła, że „spotkanie było umówione”, a „papież wiedział, że tam będziemy”. „Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia są odpowiedzią na ten list” – powiedziała.

Zobacz także

– Byliśmy tam z Agatą Diduszko-Zyglewską i z Markiem Lisińskim (prezesem fundacji Nie lękajcie się – red.). Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego kościoła na przypadki pedofilii wśród księży.  Są w nim nazwiska i dowody. Papież przyjął i podziękował. Obiecał, że się z nim zapozna. Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę – dodała. 

Watykan: synod nt. pedofilii w Kościele  

Rozpoczynający się w czwartek szczyt na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich został zwołany przez papieża Franciszka. W pierwszym takim spotkaniu w historii Kościoła udział wezmą przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz ponad 20 przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń. Łącznie w szczycie „Ochrona nieletnich w Kościele” pod przewodnictwem papieża uczestniczyć będzie 190 osób.

Zobacz także

Konferencję Episkopatu Polski będzie reprezentowała kilkuosobowa delegacja, na której czele stanie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki nie może uczestniczyć w tym wydarzeniu z przyczyn zdrowotnych – z powodu zapalenia płuc jest bowiem hospitalizowany. 

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Facebook/MP