Zamknij

Ważna zmiana ws. szczepień przeciw COVID-19. Jest rozporządzenie ministra zdrowia

22.10.2021 22:16
Szczepienia przeciw COVID-19
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Osoby, które rozpoczęły szczepienia poza Polską, mogą przyjąć drugą dawkę w naszym kraju i uzyskać unijne zaświadczenie COVID-19 – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, opublikowanej w piątek w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Jej celem jest umożliwienie szczepienia osób, które poza Polską przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce. To nie jedyna nowość ws. szczepień. Adam Niedzielski zapowiedział w piątek na antenie Radia ZET, że zapisy na trzecią dawkę dla osób od 18 roku życia rozpoczną się prawdopodobnie 2 listopada.

W uzasadnieniu nowelizacji ws. przyjmowania drugiej dawki poza Polską wskazano, że "zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia".

Szczepienia przeciw COVID-19. Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy będzie podawał i publikował wykaz szczepionek na swojej stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej.

"W wykazie zostaną zamieszczone szczepionki uznane w Rzeczypospolitej Polskiej spośród aktualnie uwzględnionych w przeglądzie szczepionek podawanych w państwach trzecich, w przypadku których większość państw Unii Europejskiej nie wprowadza ograniczeń w podróżowaniu. Sporządzany i publikowany wykaz będzie opierać się na informacjach dostarczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE" – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.

Ministerstwo Zdrowia, będące projektodawcą, wskazało, że zaproponowana zmiana skorelowana jest z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 października 2021 r. Zwróciło uwagę, że aktualnie "19 krajów na różnym poziomie i w różnym zakresie honoruje szczepienie odpowiednikami szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej".

"Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki – odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego" – zaznaczyło w ocenie skutków regulacji. Nowelizacja wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka/oprac. AK