Zamknij

Rewolucja w rejestracji pojazdów. Resort: Mniej formalności i kosztów

04.07.2022 12:59
Zmiany w rejestracji pojazdów. Będzie prościej i taniej
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Właściciele samochodów będą mogli od 4 września usunąć nalepkę kontrolną z przedniej szyby, nie będą też musieli przekazywać karty pojazdu nowemu właścicielowi przy sprzedaży - poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

Duże zmiany w rejestracji pojazdów wejdą w życie na początku września. Sam proces będzie prostszy, a przy tym tańszy dla właścicieli samochodów. Informację o zmianach przekazał rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

- Osoba, która nie będzie chciała zachować na przedniej szybie pojazdu nalepki kontrolnej, z dniem 4 września 2022 r. będzie mogła ją usunąć. Od tego dnia nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu - poinformował PAP Huptyś.

Zmiany w rejestracji pojazdów. Będzie prościej i taniej

Zmiany związane są z wejściem w życie od 4 września 2022 r. przepisów tzw. "pakietu deregulacyjnego", czyli nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pakiet znosi obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na szybę.

Rzecznik MI wskazał, że w art. 12 noweli Prawa o ruchu drogowym określono, że nalepki kontrolne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów tracą ważność, ale właściciel pojazdu może zachować na przedniej szybie pojazdu nalepkę kontrolną wydaną na podstawie dotychczasowych przepisów.

Zmiany oznaczają też spadek kosztów rejestracji pojazdów. Z wyliczeń resortu wynika, że właściciele od 4 września br. oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy (94,5 zł, z czego na karcie pojazdu 75 zł, nalepce kontrolnej 18,5 zł), ale i zarejestrowanego w Polsce (19 zł, głównie z powodu braku opłaty za nalepkę). Tym samym koszt zarejestrowania od 4 września samochodu osobowego wyniesie 161,50 zł.

Koszt zarejestrowania od 31 stycznia br. samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego - 67 zł.

RadioZET.pl/PAP

C