Zamknij

Ważny wyrok TK dla rodziców. Musieli zmuszać dzieci lub płacić wysokie kary

23.06.2022 10:59
Trybunał Konstytucyjny
fot. Jakub Kaminski/East News

Dziecko odmawia kontaktu z rodzicem, który nie sprawuje opieki? Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rodzic pełniący pieczę nie będzie już za to karany finansowo. Chodzi o sprawę, w której matce naliczono 10 tys. kary za to, że córka nie chciała widzieć się z ojcem.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nakładanie kary za nieodbyte kontakty, gdy dziecko ich nie chce, jest niezgodne z konstytucją. Oznacza to koniec dylematów rodzica: zmuszać dziecko czy zapłacić karę. 

W przypadku pana Tomasza opiekującego się trojgiem dzieci, które nie chcą widywać się z matką, kara za każdy nieodbyty kontakt wynosi 600 złotych. W miesiącu są trzy takie kontakty, a więc oznacza to 1800 złotych kary miesięcznie.

Kary za odmowę kontaktów z rodzicem, który nie sprawuje opieki, niekonstytucyjne

- Ja otrzymuję od drugiego rodzica 1200 złotych alimentów na troje dzieci. W związku z tym brak tych kontaktów jest opłacalny dla drugiej strony - powiedział w rozmowie z Radiem ZET pan Tomasz. 

Trybunał orzekł, że sądy będą zobowiązane wziąć pod uwagę zdanie dziecka, czy chce się z drugim rodzicem spotykać czy nie. To koniec z automatycznym nakładaniem kar na rodzica sprawującego opiekę. 

Trybunał zbadał dwa przepisy Kodeksu postępowania cywilnego na wniosek matki i córki, którym sąd nakazał zapłatę 10 tysięcy złotych ojcu. Córka nie chciała się z nim widywać.

RadioZET.pl

C