Zamknij

Wchodzi nowy przepis. Za mandat będzie można płacić kartą

Redakcja
25.07.2017 13:15
Wchodzi nowy przepis. Za mandat będzie można płacić kartą
fot. Pexels.com

Coraz bliżej do możliwości płacenia kartą za mandaty. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przygotowaną przez MSWiA. To ukłon w stronę cudzoziemców, którzy przebywając w Polsce często posiadają jedynie kartę płatniczą.

Prezydent podpisał przygotowaną przez MSWiA nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalającą płacić za mandaty kartą płatniczą. Zgodnie z nowymi przepisami mandat gotówkowy będzie mógł być pokrywany ze środków na karcie płatniczej.

Ułatwienie dla obcokrajowców

Obecnie w Polsce przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: : kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Ten ostatni dotyczy jedynie osób nie mieszkających na stałe w naszym kraju. Dwa pierwsze opłaca się robiąc przelew na wskazany przez funkcjonariusza rachunek. Obcokrajowcy mogą płacić bezpośrednio u policjanta, jednak tylko gotówką. To ma się zmienić. –To duże ułatwienie zwłaszcza dla cudzoziemców – podaje resort.

Ukarany często ma przy sobie tylko kartę

Jak podaje PAP, mundurowi niejednokrotnie spotykali się z sytuacją, w której cudzoziemiec nie ma może zapłacić mandatu, bo nie ma polskiej waluty, choć jest gotowy zapłacić przy użyciu karty płatniczej.

Koszty poniesie przyjmujący mandat

Kosztami opłat bankowych przy opłacaniu mandatu kartą płatniczą obciążony zostanie przyjmujący mandat. Zawarto już porozumienie pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową. Służby mają zostać wyposażone w terminale, których jednostkowy koszt to 800 złotych. Będzie z nich mogło korzystać ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. W 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów.

Sprawdź najnowszy temat w naszym nowym serwisie MAM ZDANIE i weź udział w dyskusji

RadioZET.pl/PAP/strz