Zamknij

We Wrocławiu stanie pierwsza od setek lat świątynia słowiańskich bogów

Redakcja
24.04.2018 12:30
We Wrocławiu stanie pierwsza od setek lat świątynia słowiańskich bogów
fot. Watra

Wrocławska wspólnota Watra i skupieni wokół niej rodzimowiercy, czyli wyznawcy pierwotnej wiary naszych przodków, planują zbudować pierwszą od kilkuset lat pogańską świątynię w Polsce.

Wrocławska Watra gromadzi osoby wyznające słowiański politeizm. Poza obrzędami, rodzimowiercy prowadzą wykłady i spotkania na temat obrzędowości. Działa także popularyzująca historię i kulturę Słowian Fundację na rzecz Kultury Słowiańskiej „Watra”.

To jedna z wielu takich grup w Polsce. Wyznawcy rodzimej wiary działają w ramach kilku oficjalnie zarejestrowanych w MSWiA związków wyznaniowych i nieformalnych grup. Dzięki dzierżawie od miasta gruntu, na którym do tej pory odprawiano obrzędy, grupa może teraz postawić prawdziwy chram, czyli słowiańską świątynię. Będzie to drewniany budynek, zgodny ze słowiańską architekturą.

Na budowę rodzimowiercy planują przeznaczyć ok. 70 tys. złotych. Dużą część tej kwoty zebrano już na portalu zrzutka.pl, ale zbiórka wciąż trwa.
Rafał Merski z Watry podkreśla, że powstający projekt ma służyć nie tylko jako miejsce kultu, ale także jako centrum kulturalne.

zet2

 - Chcemy by funkcjonowała jako niepubliczna placówka kulturalna. Planujemy prowadzić w niej różnego rodzaju inicjatywy związane z propagowaniem tradycyjnej kultury krajów słowiańskich oraz edukację historyczną. Będą to, między innymi, warsztaty pieśni i tańców ludowych, spotkania i wykłady dotyczące tradycyjnej obrzędowości, warsztaty tradycyjnego rękodzieła, lekcje historii dla najmłodszych i tym podobne wydarzenia. Miejsce to ma być tym samym prawdziwym, jak je nazwaliśmy, Centrum Kultury Słowiańskiej - mówi.

Na razie świątynia jest na etapie projektu. Na budowę zebrano już 3/4 środków i wciąż trwają wpłaty. Gotowy chram ma zostać otwarty jesienią tego roku. Sama bryła ma być gotowa już latem.

Czy rodzimowiercy boją się wandali?

- Istnieją różnego rodzaju zagrożenia. Jak wiemy, szaleńców nie brakuje i liczymy się z tym, że mogą być próby dewastacji lub nawet zniszczenia tego miejsca. Ale obawy nie mogą nas powstrzymać przed urzeczywistnieniem naszego marzenia, jakim jest zbudowanie prawdopodobnie pierwszej po blisko tysiącu lat, słowiańskiej świątyni w Polsce. Przypomnę, że w 1032 r na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, w czasie tak zwanej reakcji pogańskiej, zbudowano słowiański chram, co poświadczają badania archeologiczne. Dlatego istnienie świątyni słowiańskiej we Wrocławiu ma pełne prawo bytu - podsumowuje Merski.

RadioZET.pl/maal