Zamknij

Maduro „nie pozwoli się szantażować” UE. Polskie MSZ reaguje

Redakcja
04.02.2019 15:13
Jacek Czaputowicz
fot. Foto Olimpik/REPORTER

Już kilka państw Unii Europejskiej uznało lidera opozycji i szefa parlamentu Wenezueli Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta. Do sytuacji odniósł się również szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

Sytuacja w Wenezueli wciąż jest daleka od stabilizacji. W kraju planowane są kolejne demonstracje będące wyrazem sprzeciwu wobec prezydentury Nicolasa Maduro, a poparcia dla lidera opozycji Juana Guaidó. Zaprzysiężony w styczniu na drugą kadencję Nicolás Maduro nie zgadza się na zorganizowanie wcześniejszych wyborów prezydenckich. Przekonuje, że „nie pozwoli się szantażować”.

W niedzielę w wywiadzie z hiszpańską telewizją La Sexta podkreślił, że nie zamierza ugiąć się pod presją i stosować do ultimatum postawionego przez niektóre kraje Unii Europejskiej. Chodzi o rozpisanie nowych wyborów. 26 stycznia kilka państw UE zadeklarowało, że jeśli do niedzieli 3 lutego Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów, to uznają za prezydenta Juana Guaidó, który wcześniej ogłosił się „tymczasowym prezydentem Wenezueli”. W poniedziałek jego prezydenturę uznało kilka państw UE, m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Francja i Szwecja.

Zobacz także

Wcześniej na ten krok zdecydowały się m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia i większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui).

Polska uznaje Guaidó

Do niespokojnej sytuacji w Wenezueli odniósł się w niedzielę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W rozmowie telefonicznej z chilijskim ministrem spraw zagranicznych Roberto Ampuero Espinozą zaznaczył, że podziela opinię Espinozy dot. Maduro.

Zobacz także

„Szef chilijskiej dyplomacji podkreślił, że Wenezuelczycy mają prawo do decydowania o swojej przyszłości. Wyraził jednocześnie przekonanie, że Nicolás Maduro nie jest właściwą osobą do organizowania wyborów ani prowadzenia rozmów z opozycją. Minister Ampuero Espinoza zaznaczył, że w obliczu obecnej sytuacji w Wenezueli państwa Ameryki Łacińskiej opowiadają się za uznaniem lidera opozycji i przewodniczącego parlamentu Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta, oczekując że zagwarantuje on przeprowadzenie wolnych i demokratycznych wyborów” – czytamy w oficjalnym komunikacie MSZ.

W poniedziałek Jacek Czaputowicz ogłosił w Brukseli, że Polska uznaje Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Zobacz także

RadioZET.pl/msz.gov.pl/PAP/La Sexta/MK