Zamknij

Wenezuela. Lider opozycji bez immunitetu. Guaido może stanąć przed sądem

Mikołaj Pietraszewski
03.04.2019 10:39

Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne Wenezueli pozbawiło we wtorek immunitetu tymczasowego prezydenta tego kraju Juana Guaido. W ten sposób lider opozycji może zostać aresztowany i postawiony przed sądem.

Guaido
fot. Matias Delacroix/AFP/East News

Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne to instytucja, którą oficjalnie urzędujący prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zastąpił demokratycznie wybrany parlament, pozbawiony przez niego kompetencji. Zgromadzenie składa się z samych zwolenników Maduro i, podobnie jak on, nie jest uznawane przez rządy wielu krajów.

Według Guaido Zgromadzenie nie ma prerogatyw do odebrania mu immunitetu. „Wiadomo, jak zachowuje się reżim – to już nie tylko prześladowania, to inkwizycja” – powiedział tymczasowy prezydent Wenezueli. Maduro z kolei uważa, że pozbawienie Guaido immunitetu spowoduje, że „stanie on twarzą w twarz ze sprawiedliwością”. Przywódca reżimu nazwał swojego rywala marionetką „zamachowców ze Stanów Zjednoczonych”.

Zobacz także

To kolejna próba zepchnięcia Guaido do politycznego niebytu. Kilka dni temu organ kontroli administracyjnej i finansowej wydał zakaz pełnienia przez Guaido pełnienia funkcji publicznych przez 15 lat. W odpowiedzi lider opozycji nazwał tę decyzję „farsą”.

Zobacz także

W Wenezueli od wielu tygodni trwa stan faktycznej dwuwładzy, pogłębia się najpoważniejszy kryzys polityczny i gospodarczy w jego historii. Wenezuelska gospodarka znajduje się w zastoju, waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, a w sklepach brakuje wszystkiego.

RadioZET.pl/PAP