Zamknij

-14 st. mrozu, a turyści poszli w góry w szortach. Sprowadziło ich GOPR

17.01.2021 12:49
GOPR
fot. MACIEJ KULCZYNSKI/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

Grupa pięciorga turystów wybrała się na Babią Górę tylko szortach i butach. Wezwali pomoc, kiedy jedna z kobiet osłabła i groziła jej hipotermia. Prezes GOPR przestrzega, aby "cele swoich górskich wypraw dopasowywać do panujących w górach warunków oraz od posiadanych umiejętności, wyposażenia i doświadczenia".

Niefrasobliwi turyści bez długich spodni, swetra czy kurtki zamierzali dojść na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Na zewnątrz termometry pokazywały 14 stopni mrozu i obowiązywał drugi stopień zagrożenia lawinowego. To jednak nie zraziło śmiałków. Gdy znaleźli się w rejonie Gówniaka w Masywie Babiej Góry, jedna z kobiet osłabła. Wtedy grupa wezwała GOPR.

Na Babią Górę w letnich ubraniach. Interwencja GOPR

Zziębniętych turystów wspomogli będący w okolicy przypadkowi turyści. Podzielili się z nimi ciepłymi ubraniami - relacjonował prezes GOPR Paweł Konieczny. Okazało się jednak, że stan jednej z kobiet uczestniczącej w wyprawie jest poważny i nie jest ona w stanie wrócić na dół o własnych siłach.

Na miejsce wyruszyła ponad 20-osobowa grupa ratowników z Grupy Beskidzkiej i Podhalańskiej GOPR. Po dotarciu na miejsce ratownicy ogrzali wychłodzoną kobietę i w noszach znieśli na Przełęcz Krowiarki, gdzie została przekazana do karetki pogotowia. Pozostałe cztery osoby o własnych siłach w asyście ratowników zeszły na dół.

Jak wyjaśnił prezes GOPR, chodzenie po górach zimą w letnim ubraniu to "nowa moda" na hartowanie ciała. - Przestrzegamy, że w górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe - intensywne opady śniegu powodują, że wiele szlaków jest nieprzetartych i wymaga męczącego torowania. Dodatkowo niskie temperatury wymagają posiadania właściwego ubioru oraz dodatkowego wyposażenia. Przestrzegamy, aby cele swoich górskich wypraw dopasowywać do panujących w górach warunków oraz od posiadanych umiejętności, wyposażenia i doświadczenia – powiedział prezes GOPR.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP