Zamknij

Wiadomości komentują weto prezydenta. Co powiedzieli?

Redakcja
24.07.2017 21:15
Wiadomości komentują weto prezydenta. Co powiedzieli?
fot. Screen

Decyzja Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym zaskoczyła zarówno obóz rządzący (jeśli wierzyć wypowiedziom premiera Morawieckiego), jak i opozycję. Sądownictwo było też głównym tematem poniedziałkowych "Wiadomości" TVP.

Prowadzący poniedziałkowe wydanie "Wiadomości" Michał Adamczyk zaczął wydanie od "zaskakującej" decyzji prezydenta.

Pierwszy był materiał Jarosława Olechowskiego. Reporter stwierdził, że zachowanie Andrzeja Dudy zdziwiło polityków PiS. Zaznaczył, że reforma sądownictwa to jeden z głównych punktów programu wyborczego PiS. Materiał był wyważony. Olechowski wspomniał o wpływie Zofii Romaszewskiej, pozytywnej opinii sędziów oraz zapowiedzi kolejnych protestów, ponieważ przeciwnicy żądają także trzeciego weta.

Zobacz także

Przywołano także wypowiedzi Polaków, którzy są przeciwni decyzji prezydenta i popierają reformy proponowane przez PiS. W materiale zawarto też wypowiedzi prawicowych publicystów. - Nieformalne prawo weta wobec głębiej idących reform, a nawet jakichkolwiek reform. Rosną apetyty - mówił jeden z braci Karnowskich. 

Z kolei Paweł Lisicki z "Do Rzeczy" mówił o potrzebie dialogu w obozie rządzącym. Dodał, że nieporadność opozycji oraz rosnąca przewaga doprowadziła do "rozzuchwalenia" PiS. 

Zobacz także

Olszewski przypomniał, że Andrzej Duda obiecywał reformę sądownictwa podczas kampanii wyborczej. Komentatorzy spekulują w materiale, że weto prezydenta może utrudnić, a nawet uniemożliwić reformę. Filozof z prawicowej fundacji uważa też, że opozycji chodzi tylko o obalenie rządu.

Zobacz także

Drugi materiał przygotowany przez Marcina Tulickiego nazwano "Gra o to, by było jak było". Reporter stwierdził, że "jak na dłoni widać, że przeciwnikom reformy chodzi tylko o to, by dalej protestować". 

Protesty miały być "pretekstem do wyprowadzenia ludzi na ulicę, a rzeczywistym celem jest obalenie rządu". Tulicki mówił, że protestujący (włącznie z liderami opozycji) "żądają, straszą i nie próbują ukrywać, że chodzi o wywarcie presji i wywołanie strachu". Zostało powiedziane, że opozycja oraz publicyści "im sprzyjający" nie okazują prezydentowi szacunku. 

"Adrian to szmatka polityczna, która jest używana" - zacytowano słowa dziennikarza "Wyborczej" Pawła Wrońskiego.

Tomasz Wróblewski z "Warsaw Enterprise Institute" uważa, że opozycja będzie miła dla prezydenta "kilka godzin". Wątpi też, że opozycja będzie chciała brać udział w pracach nad reformą wespół z Andrzejem Dudą. 

Tulicki ukuł tezę, że sądownictwo to tylko pretekst "do rewolucyjnego zapału". Publicysta Stanisław Janecki uważa, że działania opozycji dążą do rozbicia obozu rządzącego i "jątrzenia". 

Zobacz także

Materiał został skwitowany konkluzją, że "radykalna" opozycja raczej nie będzie chciała zmienić taktyki.

Materiał Jana Koraba dotyczył ustawy o ustroju powszechnych, tej której prezydent nie zawetował. Przedstawiono zalety, które może oznaczać według jego zwolenników projekt: ukrócenie przewlekłości postępowań, ułatwienie pracy sędziów, losowe dobieranie sędziów do spraw w systemie elektronicznym. Ustawa ta zwiększa prerogatywy ministra sprawiedliwości, który może odwoływać prezesów sądów. Ma to zapobiegać kierowaniu się "sympatiami koleżeńskimi". 

Korab przedstawił dane, z których wynika, że 70 proc. Polaków widzi potrzebę reformy sądownictwa, a ponad połowa ma złe zdanie o sądach. W materiale wspomniano, że sędziowie "nie są nadzwyczajną kastą ludzi", a społeczeństwo zgodnie twierdzi, że sądy źle działają. 

Kolejny materiał autorstwa Bartłomieja Graczak dotyczył "ukrytych majątków sędziów". Ustawa o sądach powszechnych wprowadza obowiązek ujawnienia oświadczeń majątkowych. Podano też informacje o majątku prof. Gersdorf. Z materiału wynika, że I prezes Sądu Najwyższego ma dom, mieszkanie, wiele wartościowych działek i kilka mln złotych oszczędności. 

Ostatnim tematem związanym z reformą sądownictwa była historia Marka Kubali, który od kilkunastu lat walczy o sprawiedliwość przed wszystkimi instancjami. Autorem tego materiału był Jakub Wojtanowski.

RadioZET.pl/KM