Zamknij

Co przechodzi w Sejmie, kiedy wszyscy zajmują się sądami?

Redakcja
24.07.2017 18:10
Co przechodzi w Sejmie, kiedy wszyscy zajmują się sądami?
fot. Agata Grzybowska/Agencja Gazeta

Podwójne weto prezydenta zostało przyjęte pozytywnie przez opozycję (choć domaga się ona trzeciego) i z zaskoczeniem przez partię rządzącą. Tymczasem mało się mówi o innych ustawach, które powinny wydać się interesujące obywatelom. Tych, które przeszły i o których politycy w parlamencie (niezależnie od opcji) nie zająknęli się ani słowem. 

Protestujący odetchnęli z ulgą, ale przekonują, że to jeszcze nie koniec, zaś zwolennicy PiS zdają się być rozczarowani "taryfą ulgową dla nadzwyczajnej kasty". Tymczasem dziennikarze "Polityki" przypominają, co jeszcze stanowiło przedmiot ostatnich głosowań w Sejmie i zostało zignorowane przez opinię publiczną. Nie znalazło się też w obiekcie zainteresowań opozycji. 

Edukacja

PiS odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum edukacyjnego w sprawie likwidacji gimnazjów. Pod zgłoszonym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wnioskiem referendalnym podpisało się 910 tys. Polek i Polaków.

Lokatorzy

Zobacz także

Sejm przegłosował ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Regulacje dotyczą gospodarowania nieruchomościami w ramach programu Mieszkanie +. Na niekorzystne dla lokatorów zapisy pierwszy zwrócił uwagę Adrian Zandberg z partii Razem. „W cieniu zamachu na sądy PiS wprowadza pod obrady ustawę zawierającą eksmisje na bruk, bez prawa do lokalu socjalnego. Jak się okazuje, tak ma funkcjonować sławetne Mieszkanie+. Z uzasadnienia ustawy wynika, że przez 30 lat będzie można wywalić ludzi z domu ot tak, bez żadnych praw” – napisał. 

Podwyżki cen wody

Specjaliści uważają, że nowe prawo wodne, które zostało przegłosowane przez polityków oznacza podwyżkę cen wody. Innego zdania są rządzący. Nowe przepisy zakładają całkowite wdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej, o co postulowała Komisja Europejska. - Dla przedsiębiorców ma być ustalona maksymalna stawka związana z dostawami wody do swojej działalności - tłumaczy. Jak wynika z ustawy, będzie tak w przypadku producentów między innymi napojów, soków, ale i maszyn, urządzeń elektrycznych, przyczep, czy naczep. - Ci przedsiębiorcy mają w nowym prawie napisane, ile będą płacić za metr sześcienny wody - podkreśla Paweł Blajer z TVN24. Nie jest więc wykluczone, że konsumenci pośrednio zapłacą za ewentualne podwyżki.

Koniec OZE?

Sejm zagłosował za przyjęciem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Ekologów nie dopuszczono do konsultacji. Nowe regulacje rezygnują ze stałych dopłat do OZE i doprowadzą do spowolnienia rozwoju OZE w Polsce.

Dopłacimy za węgiel?

W Sejmie znajduje się ustawa o rynku mocy. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, gospodarstwa domowe zapłacą dodatkowe 7 zł miesięcznie. W ten sposób politycy chcą dofinansować elektrownie węglowe.

RadioZET.p/Polityka.pl/KM