Zamknij

Zbadali, co Polacy oglądają „dla beki”. W czołówce „Trudne sprawy” i… „Wiadomości” TVP

20.05.2019 15:56
TVP Wiadomości Danuta Holecka
fot. Screen

Co dziesiąty Polak ogląda telewizję po to, żeby się pośmiać. I wcale nie chodzi o filmowe komedie, a takie programy jak „Chłopaki do wzięcia” czy „Trudne sprawy”. Ale w czołówce programów oglądanych „dla beki” znalazł się też… serwis informacyjny. To „Wiadomości” TVP - wynika z badania Wavemaker przeprowadzonego wspólnie z Panelem Ariadna.

Raport agencji mediowej Wavemaker pokazuje, że dla 59 proc. Polaków powodem oglądania telewizji jest rozrywka. Nieco mniej, bo 46 proc. respondentów deklaruje, że telewizję włącza, żeby się czegoś dowiedzieć. Z kolei 36 proc. - żeby zabić nudę, 35 proc. - żeby oderwać się od bieżących spraw, 27 proc. - by przyjemnie spędzić czas z rodziną lub lepiej zrozumieć świat, a 13 proc. - by mieć tematy do rozmów. Ale respondenci mogli wybrać w badaniu jeszcze jedną opcję – to oglądanie telewizji po ty tylko, żeby mieć z niej… „bekę”. Tę odpowiedź wskazało 9,4 proc. Polaków.

Zobacz także

Ale z jakich właściwie programów zdarza się polskim widzom ponaśmiewać? W badaniu Wavemaker ankietowani wybierali najczęściej takie tytuły jak "Chłopaki do wzięcia" i "Trudne sprawy". Oba programy zebrały po 14 proc. głosów. Na podium znalazł się też paradokument – „Dlaczego ja?” z wynikiem 13 proc. głosów. Kolejne miejsce należy do Gogglebox (12 proc.). Z kolei na piątym miejscu, wśród programów oglądanych po prostu „dla beki” znalazły się, tu niespodzianka, „Wiadomości” TVP. Serwis informacyjny Telewizji Polskiej wskazało 9 proc. respondentów.

co-polacy-ogladaja-dla-beki

„Dla beki” czyli jak?

Co dokładnie kryje się – zdaniem samych widzów - pod określeniem „dla beki”? Respondenci wskazywali w badaniu, że często konsumując programy, chcą się po prostu pośmiać, że „poprawia im to humor” lub „ich to odstresowuje”. Ale są też tacy, którzy są ciekawi, „czy nie padnie kolejny rekord ludzkiej głupoty”. Co szósty widz przyznaje: „Jak patrzę na ludzką głupotę, lepiej myślę o sobie”, „Przynosi mi to ulgę w życiowych problemach” i „Łatwiej mi docenić siebie, gdy oglądam programy o ludzkiej głupocie”.

Badanie zjawiska oglądania telewizji "dla beki" Wavemaker zrealizował we współpracy z panelem Ariadna w kwietniu 2019 roku na ogólnopolskiej próbie N= 2165 dorosłych telewidzów z dostępem do internetu. Pomysłodawcą badania był Vadim Makarenko, wydawca Wyborcza.tech.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wavemaker Poland/wirtualnemedia.pl/wyborcza.pl