Zamknij

Wicedyrektor Muzeum Warszawy odwołany. Powodem grafika z nożem i J. Kaczyńskim

Redakcja
21.02.2019 22:09
Warszawa
fot. Muzeum Warszawy/Wikimedia.Commons

Jarosław Trybuś nie pełni już funkcji wicedyrektora Muzeum Warszawy. Stracił to stanowisko po tym, jak udostępnił w sieci kontrowersyjną grafikę z Jarosławem Kaczyńskim. Placówka uznała, że Trybuś naraził ją na utratę dobrego imienia. 

O dymisji Trybusia poinformowała dyrektorka instytucji Ewa Nekanda-Trepka, która wystosowała specjalne oświadczenie w tej sprawie (jest ono w całości dostępne na stronie internetowej muzeum). Czytamy w nim, że bezpośrednim powodem odwołania jej zastępcy był post, którą zamieścił on 20 stycznia na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Chodzi o grafikę przedstawiającą miecz, w którego rękojeści widać zarys profilu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wywołało to ogromne kontrowersje i oburzenie, zwłaszcza, że miało miejsce dzień po pogrzebie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a także w apogeum ogólnokrajowej dyskusji o walce z mową nienawiści. Trybuś przeprosił później za ten wpis. 

Zobacz także

"Decyzja odwołania Pana dr. Jarosława Trybusia ze stanowiska Zastępcy Dyrektora związana jest z udostępnieniem przez niego kontrowersyjnej grafiki, co naraziło Muzeum Warszawy i jego organizatora – Miasto Stołeczne Warszawę – na utratę dobrego imienia. Powodem odwołania jest również niewłaściwy sposób zarządzania podlegającym mu obszarem" - czytamy w komunikacie. 

Trybusia dzień po tym, jak udostępnił tę grafikę, zawieszono na miesiąc. Teraz stracił stanowisko, ale nie został zwolniony, a jedynie zdegradowany - pozostaje w Muzeum Warszawy na stanowisku Głównego Specjalisty ds. Wystawy Głównej „Rzeczy warszawskie”. Ponadto, w oświadczeniu napisano, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został poinformowany o decyzji dyrekcji. 

RadioZET.pl/muzeumwarszawy.pl/MP