Zamknij

Wiceminister Kurtyka: gazociąg Nord Stream II to projekt polityczny

Redakcja
26.06.2017 21:45
Wiceminister Kurtyka: gazociąg Nord Stream II to projekt polityczny
fot. Archiwum Radia ZET

Wiceminister energii Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu Rady ds. TTE, która odbyła się w Luksemburgu, gdzie stwierdził, że gazociąg Nord Stream II to projekt polityczny.

Zagłosuj

Czy Polska ma prawo czuć się oszukana przez Niemców z powodu gazociągu Nord Stream II?

Liczba głosów:

W poniedziałkowych rozmowach dotyczących projektu Nord Stream II wzięli udział przedstawiciele 28 państw, w tym Polski. – Nasza dzisiejsza dyskusja poświęcona gazociągowi Nord Stream II potwierdza, że od dzisiaj nie możemy o tym projekcie mówić inaczej niż projekt polityczny. Musimy brać pod uwagę wszystkie konsekwencje, jakie będzie on miał dla unii energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego UE – komentował wiceminister.

Komisja Europejska

Po spotkaniu wiceminister w negatywnych słowach odniósł się do projektu gazociągu, który omija Polskę. Mówił również o tym, że sprawą powinna zająć się Komisja Europejska. – Zwróciliśmy także uwagę, że w sytuacji niejasności porządku prawnego, w ramach którego będzie funkcjonował gazociąg, należy wstrzymać wszelkie prace związane z dalszą realizacją projektu – tłumaczył Kurtyka, proponując sposób na rozwiązanie problemu. – Dwa równoległe porządki prawne tzn. jeden na terytorium UE i drugi dla gazociągów podmorskich sprawiłyby, że byłoby to ze szkodą dla transparentności i przejrzystości porządku prawnego – wyjaśniał.

Gazociąg omija Polskę

Nord Stream II to gazociąg pomiędzy Rosją a Niemcami, który omija Polskę. Do podpisania porozumienia w sprawie jego budowy doszło 4 września 2015 podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.

Donald Tusk o gazociągu NS2:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wprost/strz