Zamknij

Wiceminister: dopłatami do najmu może zostać objętych 30 tys. rodzin rocznie

Redakcja
12.06.2018 17:12
Mieszkania
fot. Archiwum RadioZET.pl

Wiceminister inwestycji i rozwoju poinformował, ile osób w ciągu roku będzie mogło liczyć na dopłaty do najmu ze strony państwa. – Liczymy, że programem zostanie objętych 30 tys. – mówił Artur Soboń.

Wiceszef resortu uważa, że na pomoc będzie mogło liczyć 30 tys. rodzin każdego roku. Rząd przyjął we wtorek 12 czerwca projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Projekt zakłada, że dopłaty będą wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat, a kryteria dla beneficjentów określi rada gminy.

Dopłaty do najmu

Zdaniem wiceministra projekt ustawy jest odpowiedzią na realne potrzeby Polaków. – Dzisiaj brakuje mieszkań. Mamy stulecie odzyskania niepodległości i sto lat nierozwiązania problemów mieszkaniowych Polaków. Na rynku brakuje przede wszystkich mieszkań czynszowych, dostępnych cenowo, mieszkań, które można byłoby szybko wynająć, tak aby odpowiadać na mobilność rynku pracy, na potrzeby Polaków – twierdzi Soboń.

Rząd dopłaca do mieszkań

Soboń zaznacza, że w Polsce jedynie 5 proc. mieszkań to mieszkania czynszowe, a europejska średnia to 30 proc. – Musimy zachęcać wszystkich inwestorów do tego, aby opłacało się w Polsce budować jak najwięcej mieszkań, a pomagać tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują – argumentował wiceminister.

Podwójne standardy na rynku mieszkaniowym

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest, zdaniem Sobonia, niesprzyjająca młodym rodzinom. – Do dzisiaj mieliśmy sytuację, w której najmniej pomocy ze strony państwa miały młode rodziny na starcie – mówił, wskazując nierówności, polegające na tym, że osoby nie wykazujące dochodów, mogły liczyć na pomoc od państwa, a  „osoby, które miały już jakieś dochody - kupowały mieszkania na rynku albo zaciągały kredyt hipoteczny. Ok. 40 proc. młodych polskich rodzin nie miało żadnej formy wsparcia" – podkreślił, krytykując obecny stan rzeczy.

O sprawie pisaliśmy już wcześniej:

Zobacz także

RadioZET.pl/Bankier.pl/PAP/strz