Zamknij

Wiceminister z PiS mówi o "eksperymentalnych" szczepionkach. "Ludzie mają swoje obawy"

07.12.2021 18:01
Marcin Horała
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała w programie "Express Biedrzyckiej" w "Super Expressie" stwierdził, że szczepionki przeciw COVID-19 są "eksperymentalne". – Normalnie badania nad szczepionkami trwają wiele lat, a w tym przypadku nie było na to czasu – kontynuował polityk PiS. 

Rząd wprowadził nowe obostrzenia, które zaczną obowiązywać od 15 grudnia. Z kolei 1 marca 2022 roku szczepienia medyków, nauczycieli i służb mundurowych mają być obowiązkowe. Marcin Horała zapytany w programie "Express Biedrzyckiej", dlaczego PiS obawia się wprowadzenia radykalnych restrykcji dla niezaszczepionych, stwierdził, że to "konflikt wartości".

– Oczywiście ograniczenie rozwoju epidemii oraz ochrona ludzkiego zdrowia i życia są ważne, ale takie wartości jak wolność osobista i prawo do odpowiadania za siebie są także niezwykle istotne i chronione konstytucyjnie – wyjaśnił wiceminister infrastruktury. 

Marcin Horała: Szczepionki są eksperymentalne

Polityk PiS stwierdził, że nie ma różnicy między osobami zaszczepionymi i niezaszczepionymi. – Ostatnio widziałem statystyki dotyczące samych zakażeń. [...] Zaszczepienie zmniejsza prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i zgonu, ale nie chroni w pełni – powiedział i dodał, że szczepionki przeciw COVID-19 są "eksperymentalne".

– Nie przeszły takiego cyklu testowania jak zwykłe szczepionki. Ludzie mają co do tego swoje obawy i jednak stoimy na stanowisku, że trzeba zachęcać, zapraszać, ułatwiać, umożliwiać jak się da – tłumaczył Horała. 

W pełni zaszczepionych jest w Polsce 20,5 mln obywateli. Ponad 3,7 mln osób przyjęło dawkę przypominającą. W całej Unii Europejskiej dopuszczono do użytku dwie szczepionki wektorowe przeciwko COVID-19, firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, a także preparat produkowany przez firmy Pfizer i BioNTech oraz szczepionkę koncernu Moderna. Te dwie ostatnie substancje wykorzystują technologię mRNA.

RadioZET.pl/Super Express

C