Wiceprezydent USA cytuje Wałęsę, chwali „polską oazę wolności” i przekazuje pozdrowienia od przyjaciela. Mija pierwszy dzień wizyty Pence’a w Polsce

Redakcja
13.02.2019 18:47
Wiceprezydent USA cytuje Wałęsę, chwali „polską oazę wolności” i przekazuje pozdrowienia od przyjaciela. Mija pierwszy dzień wizyty Pence...
fot. PAP/Paweł Supernak

„Dzięki polskiemu przywództwu i przywództwu prezydenta Trumpa dzisiaj relacje między Polską a USA są mocniejsze niż kiedykolwiek” – zapewnił wiceprezydent USA Mike Pence podczas środowej konferencji prasowej. Wspólne wystąpienie Pence’a i prezydenta Andrzeja Dudy podsumowujące ich wcześniejsze rozmowy rozpoczęło dwudniową polsko-amerykańską konferencję ministerialną na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas oficjalnej konferencji prasowej w Belwederze wiceprezydent USA Mike Pence podkreślał przede wszystkim rolę sojuszu między Polską a Stanami Zjednoczonymi. To „dzięki polskiemu przywództwu i przywództwu prezydenta Trumpa dzisiaj relacje między Polską a USA są mocniejsze niż kiedykolwiek” - mówił Pence.

Zobacz także

„Polska stała się jednym z najważniejszych graczy w sprawach świata. A organizowana konferencja będzie miała światowe znaczenie” – dodał.

Podczas wystąpienia padły też mocne słowa Pence’a o „widmie agresji ze Wschodu”. „Żadne niebezpieczeństwo nie jest bardziej namacalne (…). Polacy nie potrzebują wykładów NATO, żeby wiedzieć jak niebezpieczna jest agresywna Rosja. Moskwa chce dzielić i zakłócać dzięki swoim zasobom ropy i gazu, nowym arsenałom broni jądrowej i wtrącaniu się w wybory w innych krajach” - podkreślił Mike Pence.

Wiceprezydent USA cytuje Lecha Wałęsę

Pence wielokrotnie nawiązywał w środę do przyjaźni polsko-amerykańskiej. Mówił też o aktywności Polonii w USA, która jest „bardzo istotną częścią społeczeństwa (amerykańskiego – red.). Od początku naszego istnienia podziwiamy polskiego ducha i pragnienie wolności” - zaznaczył Pence.

„Nasze kraje są przyjaciółmi, ponieważ przyświecają nam te same wartości, a w świecie, który staje się bardziej nieprzewidywalny i na wiele sposób bardziej groźny od czasów upadku Związku Radzieckiego, nasz sojusz staje się coraz bardziej żywotny i ważniejszy niż kiedykolwiek” – mówił wiceprezydent USA.

W kontekście przyjaźni polsko-amerykańskiej Pence zacytował słowa "wielkiego polskiego bohatera" Lecha Wałęsy: "Musimy być dumni z naszych wartości mimo ceny jaka zapłaciliśmy, ale wolność jest bezcenna. Dziś my, Amerykanie, chodzimy z podniesionym czołem, dokładnie tak jak wy, Polacy. Stoimy ramię w ramię w obronie naszej wolności. 

Pozdrowienia od Donalda Trumpa

Wcześniej Pence razem z małżonką i polską parą prezydencką wzięli udział w spotkaniu z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Jak mówił wówczas wiceprezydent USA, „Polska jest oazą wolności w Europie Środkowej. Z całego serca dziękuję żołnierzom za obronę wolności” – stwierdził wiceprezydent Mike Pence.

Oprócz licznych słów uznania Pence przywiózł do Polski pozdrowienia "od wielkiego człowieka, który bardzo podziwia Polskę i polski naród". Podkreślił jednocześnie, że Donald Trump jest "przyjacielem Polski".

Zobacz także

„Przywiozłem przesłanie zarówno ludziom w Polsce, jak i wszystkim miłującym pokój wszędzie: jesteśmy z wami, stoimy wraz z wami” - mówił Pence. „Ameryka zawsze będzie stała wraz z narodem polskim” - dodał wiceprezydent USA.

Mike Pence spędzi w Polsce trzy dni

Mike Pence przyleciał do Polski w środę. Będzie jednym z uczestników współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Jak poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz, Pence ma otworzyć czwartkową dyskusję poświęconą sytuacji humanitarnej regionu. W czwartek spotka się też z premierem Mateuszem Morawieckim, a także z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Z kolei w piątek Pence w towarzystwie prezydenta Dudy ma złożyć wspólną wizytę w Auschwitz-Birkenau.

Zobacz także

RadioZET.pl/prezydent.pl/PAP/MK