Zamknij

O czym rozmawiał Andrzej Duda z wiceprezydentem USA?

Redakcja
13.02.2019 17:37
O czym rozmawiał Andrzej Duda z wiceprezydentem USA?
fot. PAP/Paweł Supernak

"Niedługo należy spodziewać się wiążących decyzji ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce" – mówił prezydent Andrzej Duda podczas środowej konferencji prasowej z udziałem wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a w Belwederze. Wcześniej prezydenci rozmawiali "w cztery oczy".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce przyniosą wkrótce efekty. Niedługo będą w tych sprawach zapadały pierwsze wiążące decyzje, tak się należy spodziewać" - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z Mikiem Pencem. Podkreślił jednocześnie, że "amerykańscy żołnierze są zadowoleni z pobytu i służby w Polsce". Faktycznie rozmowy Polska-USA dotyczyły głównie kwestii liczebności kontyngentu USA nad Wisłą, ale nie tylko.

Jak mówił prezydent, podczas wcześniejszych rozmów z wiceprezydentem USA poruszono też m.in. temat współpracy energetycznej. "Ta współpraca energetyczna jest tematem bardzo ważnym w naszych wzajemnych relacjach. Dzisiaj mamy już podpisany szereg umów na import gazu skroplonego, czyli LNG, do naszego terminalu w Świnoujściu. W tej chwili trwają prace nad zwiększeniem możliwości pojemnościowych tego terminalu" - mówił prezydent.

Zobacz także

Duda: Polska rozwija się w bardzo dobrym tempie

Andrzej Duda i Mike Pence rozmawiali też o współpracy biznesowej. Jak mówił Duda, "Polska rozwija się w tej chwili w bardzo dobrym tempie, wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy, nawet lepsze, niż przewidywali analitycy z różnych światowych agencji, więc sytuacja jest bardzo dobra".

Zobacz także

Prezydent podkreślił jednocześnie, że liczy na to, że dalsze inwestycje amerykańskie w Polsce i inwestycje polskiego biznesu w Stanach Zjednoczonych będą się przyczyniały do rozwoju tej sytuacji.

Wiceprezydent USA będzie jednym z uczestników współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Jak poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz, Pence ma otworzyć czwartkową dyskusję poświęconą sytuacji humanitarnej regionu. W czwartek spotka się też z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK