Zamknij

Timmermans w Polsce. Spotkał się m.in. z Morawieckim i szefem MSZ. Będzie przełom w stosunkach z Brukselą?

Redakcja
09.04.2018 15:28
Timmermans
fot. PAP

Frans Timmermans złożył w poniedziałek wizytę w Polsce. W jej ramach odbył cykl spotkań, których głównym tematem była reforma sądownictwa w naszym kraju.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębską, prezydenckimi ministrami Krzysztofem Szczerskim i Pawłem Muchą, a także I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że są „pozytywne sygnały” na propozycje zmian w ustawach sądowniczych. Takie propozycje pojawiły się pod koniec marca i przez Brukselę zostały odebrane jako chęć zbliżenia stanowisk — określa to komunikat MSZ.

Ale na razie jeszcze za wcześnie na prawdziwy przełom, bo są to zmiany raczej kosmetyczne, a nie takich domaga się od Polski Komisja. Także po tej dzisiejszej rundzie spotkań w Warszawie Frans Timmermans dostanie zapewne nową porcję zapewnień, które mają złagodzić napięcia na linii Warszawa Bruksela. I być może tak się właśnie stanie, jako że Unii — po tym, jak po niedzielnych wyborach umocnił się na Węgrzech Viktor Orban — trudniej będzie walczyć z Polską.
Przypomnijmy, że już we wtorek pierwsze czytanie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym — proponowane zmiany dotyczą Izby Dyscyplinarnej oraz wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego.

RadioZET.pl/AJ/MP