Zamknij
Strażacy usuwają z drogi powalone drzewo - zdjęcie ilustracyjne
6 Zobacz galerię
fot. Lukasz Solski/East News

Cztery osoby zostały poszkodowane w dwóch wypadkach podczas wichury w województwie zachodniopomorskim. Do groźnego zdarzenia doszło m.in. w Baszewicach. Drzewo powalone przez silny wiatr spadło na jadący pociąg.

Gwałtowna wichura, która przeszła w Pomorzu Zachodnim, przyczyniła się do kilku niebezpiecznych wypadków. Strażacy od rana interweniowali ponad 80 razy, najczęściej w związku z powalonymi drzewami.  Mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego otrzymali w czwartek rano alert RCB, w którym zostali ostrzeżeni przed silnym wiatrem.

Silny wiatr na Pomorzu Zachodnim. Pociąg uderzył w powalone drzewo

Do groźnego wypadku doszło w okolicach Gryfina na drodze krajowej nr 31. Silny wiatr powalił drzewo, które spadło na samochód osobowy. – Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do szpitala – poinformował w czwartek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kpt. Tomasz Kubiak. Na dk 31 wprowadzono ruch wahadłowy.

Kubiak w rozmowie z TVN24 dodał, że o godzinie 12.33 służby dostały zgłoszenie z Baszewic w powiecie gryfickim, gdzie pociąg osobowy uderzył w drzewo znajdujące się na torach. Później mł. kpt. Łukasz Góralski, oficer prasowy KP PSP Gryfice, podało, że drzewo przewróciło się na jadący pociąg. W zderzeniu uszkodzone zostały boczne szyby i przednia część zespołu trakcyjnego. Trzy osoby zostały poszkodowane. 

– Przyjechało pogotowie ratunkowe, aby opatrzyć poszkodowanych. Pociąg pojedzie dalej w kierunku Gryfic po usunięciu drzewa przez nasze ekipy – powiedział w rozmowie z portalem twojeradio.fm Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK. Dodał, że składem podróżowało 76 pasażerów oraz załoga obsługi. Na miejscu interweniowały łącznie trzy zastępy straży pożarnej.

Wiatr zerwał duże połacie dachu z hali gimnastycznej jednej ze szkół, ale w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przy usuwaniu szkód pracuje sześć zastępów straży pożarnej.

Jak podał kpt. Kubiak, interwencje związane z silnym wiatrem dotyczą głównie powalonych drzew i połamanych gałęzi. Najwięcej tego typu zdarzeń było dotychczas w powiatach myśliborskim, szczecineckim, polickim, pyrzyckim, stargardzkim, wałeckim, goleniowskim, gryfińskim, a także w Szczecinie.

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa zachodniopomorskiego. Wiatr może osiągać prędkość w porywach do 100 km/h, a w pasie nadmorskim do 110 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do piątkowego poranka.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Elżbieta Bielecka/TVN24/twojeradio.fm/oprac. AK