Zamknij

Jedna osoba nie żyje, ranni, tysiące bez prądu. Tragiczny bilans wichury

30.09.2019 20:16
Jedna osoba nie żyje, ranni, tysiące bez prądu. Tragiczny bilans wichury
fot. PAP/Tomasz Wojtasik

W związku z silnym wiatrem, strażacy do godziny 17.00 interweniowali w całym kraju ponad 4 tysiące razy - poinformował rzecznik KG PSP, Paweł Frątczak. Wskutek wichury śmierć poniosła jedna osoba na Podkarpaciu. Liczba rannych wzrosła do siedmiu. - Liczba odbiorców, która pozostaje bez prądu, wzrosła do 295 tysięcy - poinformował w poniedziałek wieczorem na Twitterze zastępca dyrektora  Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Grzegorz Świszcz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Interwencje straży pożarnej

Strażacy w całym kraju od rana wyjeżdżają do skutków silnego wiatru. Według danych do godziny 17.00 przeprowadzili 4092 akcji. Liczba interwencji w ciągu godziny wzrosła o niemal tysiąc.

Zobacz także

770 interwencji strażacy przeprowadzili w Wielkopolsce, 514 na Dolnym Śląsku, a 486 na Śląsku. Na Dolnym Śląsku wichura uszkodziła dachy dwudziestu budynków mieszkalnych i trzech gospodarczych, natomiast w Łódzkiem – dachy dziewięciu budynków.

Do śmiertelnego wypadku doszło na Podkarpaciu w miejscowości Nowy Nart, gdzie drzewo spadło na samochód. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba zginęła, a dwie są poszkodowane.

W Warszawie ranny został strażak, który ucierpiał podczas usuwaniu powalonego drzewa. Z kolei w miejscowości Bobowicko (Lubuskie) poszkodowana została jedna osoba po tym, jak na auto spadło drzewo. Podobny wypadek miał miejsce w miejscowości Nielep w Zachodniopomorskiem. Natomiast we wsi Rusinów (Lubuskie) wiatr przewrócił przyczepę samochodu ciężarowego, na którą najechał inny samochód, przez co dwie osoby zostały ranne.

W niemal całym kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla ośmiu województw i wybrzeża IMGW wydał alerty drugiego stopnia, które obejmują Wielkopolskę, Łódzkie, Świętokrzyskie, Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk, południowe i środkowe powiaty Mazowsza i Lubelskiego oraz północne powiaty Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.

Dla pozostałych regionów wydano alerty pierwszego stopnia, ale w przypadku Dolnego Śląska IMGW nie wyklucza podniesienia go do drugiego. Taka zmiana najprawdopodobniej może zajść na zachodzie i w centralnej części województwa. Ostrzeżenia nie obejmują już woj. lubuskiego

Zobacz także

Bez prądu prawie 300 tysięcy odbiorców

Jak poinformował w poniedziałek około godziny 18.00 z-ca dyr. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, wskutek sytuacji pogodowej, "bez prądu pozostaje 295 tys. odbiorców".

Zobacz także

Jak wyliczył, w województwie mazowieckim jest to - 71 tys. odbiorców, wielkopolskim - 64 tys., łódzkim - 55 tys., lubelskim - 37 tys., śląskim - 15 tys., zachodniopomorskim - 23 tys., dolnośląskim - 14,2 tys., kujawsko-pomorskim - 5,4 tys., małopolskim - 5,1 tys.

Wskazał również, że "od godz. 0.00 do 17.00 PSP odnotowała 4092 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków zjawisk atmosferycznych". Jak dodał, "najwięcej w woj. wielkopolskim - 770, dolnośląskim - 514 i śląskim - 486. Uszkodzonych zostało 56 budynków. Najwięcej na Dolnym Śląsku - 20."

 

RadioZET.pl/PAP.IMGW/RCB