Zamknij
Wichury nad Polską
9 Zobacz galerię
fot. ilustracyjne. Lukasz Solski/East News

Wichury przeszły minionej nocy przez północną Polskę. Porywy wiatru sięgające 100 km/h łamały drzewa i zrywały linie energetyczne. Najwięcej interwencji strażaków odnotowano na Pomorzu, w województwie zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. IMGW wciąż ostrzega przed silnym wiatrem. 

Wichury nad Polską to efekt napływającego od północnego zachodu niżu z układem frontów atmosferycznych.  Tymoteusz przemieszcza się w głąb kraju i do końca piątku obejmie cały kraj. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym i porywistym wiatrem. 

Wichury przeszły przez Polskę. Blisko 1,5 tys. interwencji strażaków

W związku z wichurami strażacy interweniowali 1 tys. 428 razy, w tym 787 w czwartek oraz kolejne 641 od północy do godziny 6 w piątek - poinformował bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. 

Najwięcej interwencji odnotowano na Pomorzu (260) oraz województwach: zachodniopomorskim (306), warmińsko-mazurskim (250) i mazowieckim (110). - Działania polegały głównie na usuwaniu przewróconych drzew i połamanych gałęzi z dróg i budynków - zaznaczył Kierzkowski.

Jak podaje ''Gazeta Wyborcza'', wichura na Pomorzu uszkodziła część elewacji hotelu Mercure w Gdyni. Bez prądu jest tysiąc domów i mieszkań. Silny wiatr zerwał sieci energetyczne i uszkodził blisko 250 stacji transformatorowych średniego napięcia. 

Strażak ochotnik został ranny podczas akcji usuwania powalonego drzewa w miejscowości Studzianka w powiecie olsztyńskim na Warmii i Mazurach. Mężczyzna ma otwarte złamanie nogi. Przetransportowano go do szpitala. 

306 zdarzeń spowodowanych przez silne porywy wiatru to bilans ostatniej doby w województwie zachodniopomorskim. Strażacy wyjeżdżali głównie do powalonych drzew - podał w piątek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie kpt. Tomasz Kubiak.

Wichury suną w głąb Polski. Są ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują w piątek silny wiatr na terenie 11 województw. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym i porywistym wiatrem. Dotyczy ono województw:

 • pomorskiego,
 • zachodniopomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • podlaskiego,
 • mazowieckiego,
 • lubelskiego,
 • świętokrzyskiego,
 • małopolskiego,
 • śląskiego,
 • opolskiego,
 • dolnośląskiego.

W tych rejonach wiatr powieje z prędkością do 72 km/h, w porywach do 90 km/h. Ostrzeżenie drugiego stopnia obejmuje tereny województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Tam powieje z prędkością do 90 km/h, w porywach do 115 km/h. 

W nocy z 24 na 25 września mocniej wiać będzie jeszcze nad morzem, gdzie prędkość wiatru może osiągnąć 65 km/h. Niewielkie opady deszczu spodziewane na wschodzie kraju. Temperatura w nocy wyniesie od 8 stopni na Suwalszczyźnie, około 11 stopni w centrum, 12 na Dolnym Śląsku i 16 stopni Celsjusza w województwie lubuskim. Na najbliższy weekend meteorolodzy zapowiadają stopniowe ocieplenie, z temperaturami dochodzącymi w niedzielę i poniedziałek do 22-24 stopni Celsjusza. 

RadioZET.pl/PAP