Zamknij

Wichury nad Polską. Alert RCB dla 9 województw

PAP
22.10.2021 06:36

Wichury w całej Polsce spowodowały śmierć czterech osób, a 13 innych zostało rannych. Na Śnieżce w ciągu ostatniej godziny porywy osiągnęły 106 km/h, a w Darłowie 83 km/h - poinformował w nocy z czwartku na piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Wichury nad Polską
fot. Rene Hartmann/Shutterstock (ilustracyjne)

Wichury, które od kilkunastu godzin przynoszą znacznie pogorszenie pogody, spowodowały wyprowadzenie przez IMGW alertów pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują obecnie na północy województwa zachodniopomorskiego, a także w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy województwa podlaskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie lubelskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i w części województwa podlaskiego.

Instytut poinformował na Twitterze, że wiatr jest bardzo silny i porywisty w górach i nad morzem. "Na Śnieżce w ciągu ostatniej godziny porywy osiągnęły 106 km/h, a w Darłowie 83 km/h. Silniejsze porywy nastąpiły też w centrum kraju, w tym w Płocku, do 68 km/h" - podał IMGW.

Wichury w Polsce. Wydano alerty RCB

Według prognoz w piątek od zachodu nad Polskę zacznie nasuwać się kolejna zatoka niżowa. Silniejszych podmuchów należy się spodziewać na północnym zachodzie. Następnie strefa ta będzie się przemieszczać w głąb kraju. I znowu najmocniej ma zawiać na Wybrzeżu, gdzie wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h.

Ze względu na silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało w czwartek specjalne powiadomienia z ostrzeżeniem do mieszkańców w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim.

Marek Kubiak, zastępca dyrektora RCB, podał na Twitterze w czwartek wieczorem, że na terenie kraju bez prądu było 247 tys. odbiorców pozbawionych prądu (najwięcej woj.mazowieckie: 89 tys. i dolnośląskie: 44 tys.). Do tej pory wichury spowodowały śmierć czterech osób, a co najmniej 13 (w tym dwóch strażaków) zostało rannych.

Pogoda na dziś 21 października

Według prognoz IMGW w piątek nad Polskę od zachodu będzie nasuwać się kolejna zatoka niżowa z silnym wiatrem i opadami deszczu. - Można powiedzieć, że w piątek będziemy mieli powtórkę z czwartku, choć już z mniejszym natężeniem siły wiatru. Na północnym zachodzie pojawi się wiatr, którego prędkość zacznie wzrastać, by z czasem osiągnąć na Wybrzeżu prędkość do 100 km/h, a w głębi lądu do 70-75 km/h. Strefa silnych wiatrów zacznie przesuwać się w głąb kraju - powiedział Kamil Walczak z IMGW, w rozmowie z PAP.

- Najwięcej deszczu, bo 15 litrów na metr kwadratowy, spadnie jutro na północy. Tam też mogą wystąpić burze. Im dalej na południe, tym prawdopodobieństwo większych opadów będzie malało. Najładniejszą pogodę przewidujemy na południu Polski, gdzie wiatr będzie wiał w porywach do 55-60 km/h i nie powinno padać - dodał Walczak.

W ciągu dnia temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 8 do 12 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju. Najcieplej w Rzeszowie, Opolu i Wrocławiu, gdzie termometry mają wskazać do 12 stopni.

RadioZET.pl/PAP - Karolina Kropiwiec, Marek Szczepanik