Polska po wichurach. Prawie 400 tys. gospodarstw bez prądu. Dwóch strażaków zostało rannych

Dominik Gołdyn
11.03.2019 08:05
Polska po wichurach. Prawie 400 tys. gospodarstw bez prądu. Dwóch strażaków zostało rannych
fot. PAP

395 551 odbiorców wskutek silnego wiatru pozbawionych jest prądu zgodnie ze stanem na godz. 6 w poniedziałek. Trwają prace naprawcze – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według danych RCB prądu nie ma 154 tys. gospodarstw w Małopolsce, 123 tys. na Śląsku, 38 tys. na Lubelszczyźnie, 34 tys. na Podkarpaciu, 27 tys. na Dolnym Śląsku, 13 tys. na Opolszczyźnie, 3,5 tys. w Łódzkiem i 1,5 tys. na Mazowszu. Trwają prace naprawcze – zapewnia RCB.

Od niedzieli do poniedziałkowego poranka strażacy interweniowali ponad 4 tysiące razy. Jak poinformował PAP rzecznik Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak, w niedzielę strażacy odnotowali 2 881 zdarzeń, najwięcej na południu kraju. Najtrudniej sytuacja rysowała się w Małopolsce, gdzie interweniowali 691 razy, na Podkarpaciu – 547 razy, na Śląsku – 455 razy oraz na Mazowszu – 364 razy.

W poniedziałek od północy do godz. 5 rano miało miejsce 1 136 interwencji. Zgodnie z wieczornymi ostrzeżeniami wiatr najwięcej szkód wyrządził na południu. Na Śląsku strażacy przeprowadzili 400 akcji, w Małopolsce – 236, na Opolszczyźnie – 208 i 156 na Dolnym Śląsku.

Od piątku do poniedziałku rano strażacy odnotowali 5 582 interwencji. W ciągu tych dni rannych zostało pięć osób, w tym dwóch strażaków.

Wichury w Polsce. IMGW ostrzega 6 województw 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek rano wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, osiągającym w porywach do 115 km/h obowiązują w większości woj. śląskiego, woj. małopolskim, woj. podkarpackim i południowych powiatach woj. świętokrzyskiego.

Zobacz także

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, osiągającym w porywach do 85 km/h obowiązują dla woj. lubelskiego, oraz powiatów siedleckiego i łosickiego woj. mazowieckiego.

Alert RCB w Polsce 

Alert RCB to nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. W sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwo ostrzegało przed silnym wiatrem w dziesięciu województwach. W niedzielę Alert RCB obowiązywał dla części województwa dolnośląskiego. 

RadioZET.pl/PAP/RCB/DG