Zamknij

Wichury w Polsce: tysiące ludzi bez prądu. IMGW ostrzega!

Redakcja
24.10.2018 10:50
Wichury w Polsce: tysiące ludzi bez prądu. IMGW ostrzega!
fot. Shutterstock

Ponad 20 tysięcy odbiorców po nocnych wichurach od rana nie ma prądu – poinformował Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej na Dolnym Śląsku i w Łódzkiem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W województwie dolnośląskim bez prądu jest około 5 tys. odbiorców. W Łódzkiem 4,9 tys. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, trwa walka ze skutkami wichur.

Do godziny 6:00 w środę w całym kraju straż pożarna interweniowała 660 razy. W ciągu dnia liczba interwencji wzrosła do ponad tysiąca. Strażacy najczęściej wyjeżdżali do poszkodowanych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim. Usuwali połamane konary, wypompowywali wodę z zalanych posesji.

Na Śląsku połamany konar uszkodził trakcję kolejową na szlaku między Goleszowem a Ustroniem. Od rana na tej trasie kursowała komunikacja zastępcza.

Zobacz także

Duże szkody wichura spowodowała też na Podbeskidziu. W Rzykach w Małopolsce złamany konar spadł na samochód. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Wichurze towarzyszyły obfite opady. Łowcy Burz Podbeskidzie podali, że spadło ok. 20-30 litrów deszczu na metr kwadratowy, a wiatr w porywach osiągał 80-90 km na godzinę.

IMGW ostrzega

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wciąż obowiązują dla 12 województw:

- warmińsko-mazurskiego,

- podlaskiego,

- mazowieckiego,

- łódzkiego,

- lubelskiego,

- świętokrzyskiego,

- podkarpackiego,

- małopolskiego,

- śląskiego,

- wielkopolskiego,

- zachodniopomorskiego,

- pomorskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że gwałtowne zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ