Zamknij

Urlop ojcowski coraz powszechniejszy

23.06.2019 08:47
Urlop ojcowski coraz powszechniejszy
fot. Pixabay.com/Pexels

Polacy coraz częściej korzystają z urlopów ojcowskich – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z dwutygodniowego urlopu panowie mogą skorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin pociechy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Urlop ojcowski należy się tacie dziecka niezależnie od urlopu rodzicielskiego (ten trwa maksymalnie do 32 tygodni, ale tylko dla jednego rodzica). Zgodnie z prawem wynosi on dwa tygodnie i jest do „odebrania” również w dwóch częściach. Co równie istotne – nie ma znaczenia sytuacja zawodowa matki i brak sformalizowania związku.

Zobacz także

MRPiPS podało, że przez pierwsze cztery miesiące 2019 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. I zaznacza, że to o 2,3 mężczyzn więcej niż rok temu.

Wciąż to mamy decydują się na tzw. urlop rodzicielski. Od stycznia do kwietnia skorzystało z niego ponad 240 tys. kobiet i 2 tys. mężczyzn.

Zobacz także

Od stycznia 2016 roku obowiązują dwa typy urlopów związane z narodzinami dzieci – macierzyński (20 tygodni) i rodzicielski (32 tyg.). Łącznie daje to pełny rok – 52 tygodnie urlopu. Pierwsze 14 tygodni macierzyńskiego są przeznaczone tylko dla matek.

RadioZET.pl/PAP/MRPiPS