Zamknij

Wielka Brytania: Polak przyznał się do próby przemytu 22 migrantów

Redakcja
10.07.2017 20:51
Wielka Brytania: Polak przyznał się do próby przemytu 22 migrantów
fot. PIxabay

 32-letni obywatel Polski Tomasz C. przyznał się w poniedziałek przed brytyjskim sądem w Chelmsford do próby nielegalnego przemytu 22 obywateli Afganistanu na teren Wielkiej Brytanii - dowiedziała się PAP. Mężczyzna zostanie skazany w czwartek.

W lutym ubiegłego roku Polak został zatrzymany przez brytyjską straż graniczną w porcie w Harwich w hrabstwie Essex we wschodniej Anglii po tym, jak przeprawiał się z ciężarówką z miejscowości Hoek van Holland w Holandii. Podczas kontroli granicznej Tomasz C. przekonywał funkcjonariuszy, że przewozi jedynie sprzęt gospodarstwa domowego, pralki i suszarki do ubrań, ale na pokładzie ciężarówki znaleziono 22 osoby (w tym piątkę dzieci), które zostały schowane na naczepie.

W toku śledztwa odkryto, że choć ciężarówka była pomalowana w barwy jednej z międzynarodowych firm przewozowych, to nigdy do niej nie należała. Firma, dla której Tomasz C. - jak twierdził - wykonuje przewóz, nigdy nie zamawiała ładunku pralek i suszarek. Śledczy podejrzewają, że mężczyzna całkowicie sfałszował przewóz w celu nielegalnego przemytu osób. Polak został zatrzymany w lutym ub. roku i zwolniony warunkowo z aresztu, ale nie zgłosił się na wymaganym spotkaniu w komisariacie w Colchester. Wydany został za nim europejski nakaz aresztowania; w maju br. został zatrzymany we Włoszech i deportowany do Wielkiej Brytanii.

Rebecca Webb z zespołu ds. prawa migracyjnego w brytyjskim MSW podkreśliła w rozmowie z PAP, że "zagrożenia związane z umieszczeniem grupy ludzi w ciasnym miejscu, za ścianą utworzoną z ciężkiego ładunku podczas sześciogodzinnej przeprawy promowej są oczywiste, ale Tomasz C. był skłonny ryzykować życiem 22 zdesperowanych osób".

RadioZET.pl/pap/maal