Zamknij

WOŚP podała wyniki tegorocznego finału! Jest rekord!

Redakcja
08.03.2018 11:07
WOŚP podała wyniki tegorocznego finału! Jest rekord!

Wiemy, ile w tym roku udało się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

WOŚP zebrała w tym roku 126 mln 373 tys. 804 zł 34 gr. Celem tegorocznego Finału byłopozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Fundacja chce wyposażyć szpitale położnicze w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W tegorocznym Finale brało udział 120 tys. wolontariuszy. W całej Polsce działało ok 1,7 tys., a poza granicami około 80 sztabów. Orkiestra w tym roku grała też m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Tokio, a nawet na wyspie Bali i Biegunie Północnym. Darczyńcy WOŚP otrzymali 35 mln serduszek.

Na kwotę zebraną w Finale WOŚP złożyły się zbiórka publiczna (71 177 112,70 PLN), pozostałe darowizny przekazane na cel akcji przede wszystkim poprzez kanały elektroniczne(54 543 011,44 PLN), oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (653 680,20 PLN).

Owsiak nie wierzył w to co widział

- Nie wierzyliśmy w to, co widzieliśmy sprawdzając stan finałowego rachunku bankowego - powiedział Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP.

– Już w dniu akcji nie było wątpliwości, że razem z Polakami pobiliśmy po raz kolejny rekord solidarności i bycia ze sobą, że znów zadziwiliśmy świat! To, co działo się tego dnia i co pokazaliśmy jako wielka, obywatelska społeczność, buduje serca i daje ogromną wiarę w rozsądek i wrażliwość Polaków. Ale tak ogromnego wyniku finansowego nie spodziewał się nikt! Polacy, jesteście najlepsi, jesteście kochani! Dziękujemy za Wasze zaufanie, kłaniamy się Wam w pas i obiecujemy, że jak zawsze, każdą Waszą złotówkę wydamy najlepiej jak się da dla ratowania życia i zdrowia dzieci w polskich szpitalach - dodał.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków, czy 344 kardiomonitory.

Zagłosuj

Wspierasz WOŚP?

Liczba głosów:

26 lat tradycji

W ubiegłorocznym Finale WOŚP zebrała 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. W sumie, w ciągu 25 lat Fundacja zebrała ponad 825 mln zł na wsparcie polskiej medycyny. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej są przeznaczane na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych.

W tym roku cała Polska licytowała przeróżne rzeczy, a Radio ZET na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawilło Dzień w Radiu ZET. Szczęśliwym zwycięzcą aukcji została Pani Katarzyna, która — jak się okazało — od wielu lat jest naszą zagorzałą słuchaczką.

RadioZET.pl/maal