Zamknij

Wielka akcja policji w całej Polsce. Mandaty nawet do 3000 złotych

28.09.2022 10:42

W środę 28 września w całej Polsce trwa wielka akcja policji pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Na drogach policjanci prowadzą działania kontrolno-prewencyjne. Mandaty mogą wynosić nawet 3000 złotych.

Policja, mandat
fot. Damian Klamka/East News

Policjanci w całym kraju rozpoczęli w środę 28 września akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". – Ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje – powiedział nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

W środę 28 września wielka akcja policji

– Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierowcy jadący przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – wyjaśnił policjant.

– Stąd też podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca, gdzie dochodziło do potrąceń – zapowiedział nadkom. Robert Opas.

Podkreślił, że rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch to także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. – Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów – tłumaczył.

Mandaty nawet do 3000 złotych

Mandat karny za złamanie przepisów polegający na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście, bądź znajdującemu się na nim wynosi:

  • pierwszy raz: 1500 złotych;
  • przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych  podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim.

– Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 pkt. karnych – przypomniał policjant. Według danych Komendy Głównej Policji od początku roku na polskich drogach doszło do 1598 wypadków na przejściach dla pieszych (w 2021 roku – 1320; w 2020 roku – 1784). W ich wyniku zginęło 96 osób (2021 roku – 83; 2020 roku – 128). 

– Pamiętajmy. Ostrożny pieszy i rowerzysta to taki, który podczas przekraczania/przejeżdżania przez jezdnię zachowuje szczególną ostrożność i bez względu na pierwszeństwo pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze – dodał nadkomisarz Robert Opas.

loader

RadioZET.pl/PAP