Mieszkaniowy kłopot milionów Polaków. Czas wielkiej płyty dobiega końca

Redakcja
13.03.2018 22:31
Wielka płyta
fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Aż 12 milionów Polaków zamieszkuje bloki zbudowane z wielkiej płyty. Pierwsze budynki z wykorzystaniem tego elementu konstrukcyjnego zaczęto budować w latach 60. XX wieku. Ich żywotność była planowana na 50-70 lat — pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty?

Liczba głosów:

Architekt Zbigniew Maćków w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina, że kumulacja problemów z blokami zbudowanymi z wielkiej płyty nastąpi za ćwierć wieku. Mieszkania trzeba będzie modernizować, a część — wyburzyć.

Dane opublikowane przez Polski Związek Firm Deweloperskich nie napawają optymizmem. Do zastąpienia mieszkań z wielkiej płyty potrzeba budowy 60 tysięcy mieszkań rocznie więcej niż dotychczas. Termin ostateczny? 2100 rok! 

Najsłabszą stroną mieszkań budowanych z wielkiej płyty była dokładność montażu i sposób łączenia płyt — mówi cytowany przez „DGP” Stanisław Karczmarczyk, przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Zobacz także

Termin przydatności wielkiej płyty był określany na podstawie wyliczeń szybkości procesu wietrzenia betonu i korozji zbrojenia. Stanisław Karczmarczyk zauważa, że ocieplenie budynków wydłużyło ten proces. Problemów konstrukcyjnych przez najbliższych 50 lat nie będzie — twierdzi.

RadioZET.pl/''DGP''/DG