Posłowie PiS chcą kolejnego dnia wolnego od pracy. Resort studzi emocje

Redakcja
17.03.2018 20:17
Kalendarz
fot. Pixabay

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji skierowała do Rady Ministrów pytanie o możliwość ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. - Blisko 100 procent obywateli naszego kraju to katolicy - mówi jeden z posłów PiS. Co ciekawe, w styczniu br. Marian Zembala z Platformy Obywatelskiej wnioskował, by do 13 dni wolnych od pracy w roku dołączył Wielki Piątek. Pomysł odrzucono. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?

Liczba głosów:

Jak poinformował ''Dziennik Gazeta Prawna'', pytanie w sprawie wolnego piątku zostało skierowane bezpośrednio do Rady Ministrów. 

- Wielki Piątek nie tylko dla osób wierzących jest ważnym, a nawet najważniejszym dniem w roku. Ważniejszym niż Święto Objawienia Pańskiego (zwane popularnie Świętem Trzech Króli), 1 Maja, czy jakiekolwiek inne święto państwowe. Blisko 100 proc. obywateli naszego kraju to chrześcijanie, w tym głównie katolicy - stwierdził Grzegorz Wojciechowski, poseł PiS działający w komisji.

Podobną interpelacje poselską złożył na początku 2018 roku Marian Zembala, poseł PO. Polityk przypominał, że proponowane rozwiązanie obowiązuje w dokładnie 25 spośród 28 unijnych krajów.

Zobacz także

Jak podaje Onet, na pytanie komisji odpowiedziało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "Wpływ ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, przy ostrożnościowym założeniu całkowitego zatrzymania na ten dzień procesów gospodarczych i braku substytucji prowadzonych działań w dni poprzedzające czy też następujące po Wielkim Piątku, może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB" - napisano w piśmie.

Resort dodaje, że "przedstawiona propozycja wymagałaby także szerokich konsultacji społecznych nie tylko z udziałem partnerów społecznych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego ale również środowisk kościelnych".

Obecnie w kalendarzu znajduje się 13 dni wolnych od pracy. Polacy nie muszą pracować: 1 stycznia, 6 stycznia, w Niedzielę wielkanocną, Poniedziałek wielkanocny, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia oraz 26 grudnia.

RadioZET.pl/''DGP''/Onet/DG