Zamknij

Wielkie odkrycie na zamku Książ [ZDJĘCIA]

Redakcja
23.03.2017 12:39
Zamek Książ
fot. screen

Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z ciekawszych zabytków tego typu w Polsce. Jest to trzeci co do wielkości zamek w naszym kraju, a na jego temat krąży wiele historii i legend. Budowla ta skrywa wiele tajemnic, a jedną z nich właśnie udało się odkryć - jak to bywa: całkiem przypadkiem.

Aż dziwne, że przez tyle lat nikomu nie udało się odnaleźć tego, co skrywało się za gęstą siecią bluszczu, który przez wieki porastał mury Książa. Tym razem, podczas wiosennych porządków wokół zamku, w trakcie prac renowacyjnych, udało się odkryć wyjątkowe płaskorzeźby. O znalezisku poinformowano na Facebooku.

"Odkryliśmy coś niezwykłego podczas renowacji schodów przy Tarasie Orzechowym. To płaskorzeźby, które skrywały się pod gęstym bluszczem. Do tej pory podejrzewaliśmy, że znajduje się tam okienko (istnieje nawet historia, że ktoś się nim wślizgnął do zamku). Tymczasem naszym oczom w górnej kondygnacji ukazał się Perseusz trzymający w ręce głowę meduzy, a poniżej maszkaron (z charakterystycznym wystającym językiem). Według jednej z hipotez płaskorzeźby mogą pochodzić z okresu średniowiecza, według innych mogły powstać w XVIII wieku (podobnie jak balustrada, plafon w Sali Maksymiliana i mitologiczne rzeźby na dziedzińcu)" - czytamy.

Władze zamku dodają, że właśnie trwają badania w źródłach ikonograficznych i archiwalnych, które powiedzą coś więcej na temat odkrytych płaskorzeźb - kiedy powstały lub kto jest ich autorem.

A tak prezentuje się nowe odkrycie na zamku Książ.

RadioZET.pl/SA