Zamknij

Trzy szpitale w Wielkopolsce odmówiły przyjęcia ciężarnej. 28-latka zmarła

Magdalena Barszczak
11.08.2020 15:09
fotel ginekologiczny
fot. Piotr Hukalo/East News

Przez 8 godzin lekarze z Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia walczyli o życie 28-letniej pacjentki. Kobieta trafiła tam w 17. tygodniu ciąży. W międzyczasie trzy placówki - z Ostrowa Wlkp., Kalisza i Poznania - odmówiły jej przyjęcia. Wszczęto śledztwo w tej sprawie.

Tragedia rozegrała się 3 sierpnia. 28-letnia kobieta, która była w 17. tygodniu ciąży, trafiła do placówki w wielkopolskim Ostrzeszowie z silnymi objawami duszności. Umiejscowiono ją na oddziale ginekologicznym, gdzie jej stan ulegał pogorszeniu.

Zobacz także

28-letnia ciężarna pacjentka zmarła

Jak poinformował rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala dr Adam Stangret, ze względu na ciężki stan pacjentki lekarze z Ostrzeszowa podjęli decyzję o przetransportowaniu ciężarnej na intensywną terapię do szpitala w Ostrowie Wlkp. Niestety, stan zdrowia kobiety pogorszył się pod koniec transportu. Zmarła na podjeździe do placówki.

W związku z pojawiającymi się komentarzami dotyczącymi śmierci pacjentki w ciąży, Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia wydało komunikat w sprawie.

Wynika z niego, że po przeprowadzonych badaniach stwierdzono niewydolność wielonarządową oraz niewydolność oddechową. Pacjentkę podłączono do respiratora i przekazano do szpitala w Ostrowie Wlkp.

Zobacz także

Trzy szpitale odmówiły przyjęcia

Prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Marek Nowiński pod oświadczeniem zamieścił dodatkową informację. Wynika z niej, że walka o życie ciężarnej pacjentki trwała przez ok. 8 godzin. W tym czasie kontaktowano się z oddziałem położniczo-ginekologicznym w Ostrowie Wlkp., gdzie odmówiono przyjęcia. Podobnie było w Szpitalu Wojewódzkim w Kaliszu.

Następnie szpital przy ul. Polnej w Poznaniu odmówił przyjęcia ze względu na brak miejsc i niemożność wykonania pełnej diagnostyki oraz brak wyniku badań w kierunku infekcji Sars Cov-2. Szpital w Ostrowie Wlkp. najpierw zgodził się na przyjęcie pacjentki na OIOM, a następnie odmówił – poinformował prezes.

Zgodę na przyjęcie ciężarnej pacjentki wyraził dopiero szpital im. Strusia w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej. Ze względu na ciężki stan, zlecono przetransportowanie jej Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, ale okazało się to niemożliwe ze względu na warunki atmosferyczne – wyjaśnił prezes.

Marek Nowiński dodał, że w związku z zaistniałą sytuacją zabiegano o uzyskanie zgody na transport kobiety do Poznania karetką systemową, ale także odmówiono.

Ostatecznie uzyskano zgodę na transport karetką szpitalną z Kalisza na OIOM do Ostrowa Wlkp. "Dyrekcja i personel medyczny Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia wyrażają głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji" – zakończył treść komunikatu prezes OCZ Marek Nowiński.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP