Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gilotynował karpie tępym narzędziem bez ogłuszania. "To najbardziej wstrząsający film" [DRASTYCZNE WIDEO]

15.12.2018 08:52
xxx wiadomosci

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać handlarza odcinającego karpiom głowy tępym narzędziem bez uprzedniego ogłuszania. Dzięki interwencji obrońców praw zwierząt mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty. 

Karpie fot. Facebook/Fundacja VIVA

Film pojawił się na profilu "Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!" na Facebooku. Widać na nim, jak handlarz z Krotoszyna (woj. wielkopolskie) w wyjątkowo niehumanitarny sposób gilotynuje karpie, docinająm in głowy tępym, ostrym i dawno nieczyszczonym narzędziem:

"To najbardziej wstrząsający film, jaki otrzymaliśmy w tym roku...Na targowisku w Krotoszynie mężczyzna zabija karpie gilotyną bez uprzedniego ich ogłuszenia. Karpie są przytomne, a gilotyna najwyraźniej strasznie tępa... To ewidentne łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt!" - czytamy w poście. 

Jak informują aktywiści, dzięki tej interwencji sprawą zainteresowała się prokuratura i mężczyzna usłyszał już zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Kilkadziesiąt zgłoszeń o znęcaniu się

To niejedyny brutalny proceder dot. karpi. Ostatnio pisaliśmy także o tym, w jakich warunkach traktowane są w sklepach, przede wszystkim w hipermarketach. Już kilkadziesiąt zgłoszeń o cierpieniu karpi w sklepach dostała fundacja VIVA. Zgłoszenia spływają z całej Polski. To między innymi ryby w reklamówkach bez wody, przepełnione wanny, karpie w brudnej, spienionej wodzie, często ryby żywe pływające ze zdechłymi.

Fundacja, te dobrze udokumentowane przypadki, zgłasza do prokuratury jako podejrzenie znęcania się nad zwierzętami – mówi Radiu ZET Cezary Wyszyński z fundacji. Fundacja namawia, żeby sytuacje, które budzą nasze wątpliwości natychmiast zgłaszać kierownikowi sklepu, a następnie zawiadomić policję na podstawie ustawy o ochronie zwierząt. Filmy i zdjęcia można także wysłać na interwencyjny mail fundacji Viva: ryby@viva.org.pl.

Zachęcamy też do podpisywania petycji do premiera w sprawie zakończenia corocznego koszmaru karpi w sklepach (przejdź do petycji).

RadioZET.pl/Facebook/NaTa/MP

Oceń