Zamknij

Wykorzystywał niepełnosprawnych do pracy. Wyłudził ponad 130 tys. zł

Redakcja
07.06.2018 07:54
Policja
fot. Flickr

41-letni mieszkaniec Konina (woj. wielkopolskie) przez półtora roku wykorzystywał do pracy i oszukiwał osoby niepełnosprawne. Wypłacał im jedynie część zarobków, a dla siebie zostawiał ok. 1,7 do 2,4 tys. zł. Łącznie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyłudził niemal 135 tys. zł.

O sprawie poinformował podkom. Marcin Jankowski z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. 41-letniemu mężczyźnie za oszustwa grozi do 8 lat więzienia.

„Prosty mechanizm”

– Mężczyzna, będąc właścicielem firmy, wpadł na pomysł zatrudniania osób niepełnosprawnych o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności. Wykorzystując ich nieporadność, wypłacał im jedynie część z należnych zarobków, a dodatkowo wyłudzał z PFRON miesięcznie od 1725 do 2400 zł na każdego zatrudnionego – tłumaczył Jankowski.

Jak dodał, „mechanizm wykorzystywania ludzi był prosty”. – Zakładał z każdym z nich konto bankowe, do którego miał całkowity dostęp. Aby uwiarygodnić przed PFRON-em zatrudnienie, przelewał wynagrodzenie na te konta, lecz natychmiast wypłacał pieniądze, a pracownikom płacił „na rękę” kwoty nawet o połowę niższe. Zdarzały się nawet przypadki, że pracownik w ogóle nie był zatrudniony, a 41-latek otrzymywał na niego dotacje – podkreślił funkcjonariusz.

Podejrzany nie przyznaje się do winy

Sprawa wyszła na jaw, kiedy do funkcjonariuszy zgłosił się jeden z pracowników 41-latka. Mówił, że za swoją pracę otrzymał zbyt mało pieniędzy.

– Ruszyła wtedy żmudna praca operacyjna, która przyniosła pożądane efekty. Zgromadzony przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą materiał pozwolił na ogłoszenie mężczyźnie aż 80 zarzutów dotyczących oszustw i naruszania praw pracowniczych – wskazał Jankowski.

„Pracodawca” z Konina nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

RadioZET.pl/PAP/MP