Zamknij

Skandal na rekolekcjach. Zakonnik mówił o... molestowaniu i gwałtach

Redakcja
24.03.2018 17:10
Ksiądz
fot. Shutterstock.com

Wulgaryzmy oraz tematy molestowania, gwałtu i uzależnień poruszał ojciec zakonnik z Ukrainy, który prowadził rekolekcje w parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie w powiecie gnieźnieńskim. Rodzicie i nauczyciele są zbulwersowani.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Jak podaje portal ''Głos Wielkopolski'', w dniach 19-21 marca w Witkowie odbywały się rekolekcje dla uczniów jednej ze szkół podstawowych. Proboszcz parafii pw. św. Mikołaja zaprosił do Witkowa ojca zakonnego z Ukrainy. Zbulwersowani świadkowie twierdzą, że treści poruszane podczas rekolekcji nie były dostosowane do wieku dzieci (7-13 lat).

- Podczas rekolekcji prowadzący pokazywał dzieciom film o molestowanej przez ojca dziewczynie. Potem stwierdził, że Chrystus cierpiał dla ludzi, my też jesteśmy narażeni na cierpienie i dzieci też często cierpią - powiedział jeden z rodziców. - Moim zdaniem treści i sposób ich przedstawiania nie korespondowały z wiekiem rozwojowym dzieci. Problemy, o których ojciec prowadzący mówił bezpośrednio, nie formuje się do dzieci w ten sposób - dodał.

Inny z rodziców zauważa, że dzieci nie rozumiały niektórych treści. Dziewczynka w wieku 12 lat, na pytanie "czym jest gwałt", odpowiedziała: "jak mężczyzna zapłodni kobietę" - wskazuje. - Uważam, że o takich intymnych sprawach, tym bardziej na rekolekcjach, nie powinno się rozmawiać. Pomijając już takie aspekty, że dodatkowo jeszcze podczas spotkania padły wulgaryzmy - dodaje.

Zobacz także

Głos w sprawie zabrała dyrekcja szkoły. Władze placówki zapewniają, że treść rekolekcji nie jest im znana i leży w gestii ks. proboszcza, który zaprasza osoby prowadzące rekolekcje. 

- Rekolekcje wielkopostne odbywają się u nas co roku, w terminie, który wyznacza ks. proboszcz. Szkoła, zgodnie z rozporządzeniem ustawy jest odpowiedzialna za to, żeby umożliwić uczniom udział w rekolekcjach, zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo w drodze z i do kościoła. Panie katechetki są w kościele podczas mszy i w czasie nauki - mówi dyrektorka.

Ksiądz Stanisław Goca z parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie twierdzi, że podczas rekolekcji nie padły niestosowne i kontrowersyjne słowa. Jego zdaniem prowadzący przedstawiał i zwracał uwagę na niektóre problemy, a dzieci słuchały go w wielkim skupieniu. 

RadioZET.pl/Głos Wielkopolski/DG