Zamknij

Wójt znęcał się nad rodziną. Usłyszał trzy zarzuty

Redakcja
22.01.2019 18:23
Wójt znęcał się nad rodziną. Usłyszał trzy zarzuty
fot. Facebook/Kalisz24 INFO

Znęcał się nad rodziną, wcześniej znieważył  funkcjonariuszy publicznych. Mowa o 60-letnim Sylwiuszu J. - wójcie gminy Żelazków (pow. kaliski) w Wielkopolsce. Mężczyzna został zatrzymany w niedzielę. We wtorek usłyszał trzy zarzuty.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sylwiusz J. został zatrzymany w niedzielę 20 stycznia. Jak poinformowała rzeczniczka kaliskiej policji Anna Jaworska – Wojnicz, funkcjonariusze zostali wezwani do awantury domowej. Jak się okazuje, rodzina miała już założoną tzw. niebieską kartę.

- 60-letni mężczyzna kierował wobec członków rodziny groźny karalne, za co został zatrzymany i przewieziony do policyjnej izby zatrzymań – przekazała.

We wtorek Sylwiusz J. usłyszał zarzuty. Dwa z nich dotyczą znęcania się nad bliskimi od sierpnia 2018 do 20 stycznia 2019. Trzeci - znieważenia strażaków.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Chodzi tu o wydarzenia z 14 stycznia br. Wówczas, jak informuje rzecznik PSP w Kaliszu Szymon Zieliński, około 3:00 w nocy strażacy dostali zgłoszenie o wypadku drogowym.

- Zgłaszający twierdził, że nieznany sprawca uderzył samochodem w jego dom. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały wysłane dwa zastępy z państwowej i jeden z ochotniczej straży pożarnej. Na miejscu okazało się, żadnego wypadku nie było - poinformował Zieliński.

Wójt był za to agresywny, używał pod adresem strażaków wulgarnych określeń. Wtedy wszczęto jedynie postępowanie o wykroczenie.

Zobacz także

Wójt nie przyznaje się do zarzutów

We wtorek po przedstawieniu zarzutów Sylwiusz J. złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do winy. Prokurator zastosował wobec wójta dozór policji, nakaz opuszczenia domu, w którym mieszkają jego bliscy i wpłatę 10 tys. zł. poręczenia majątkowego. Sylwiusz J. ma też zakaz opuszczania kraju.

To kolejny już konflikt z prawem wójta Żelazkowa. W październiku 2017 r. został skazany za udzielenie ślubu pod wpływem alkoholu. Jak ustalili prokuratorzy w trakcie ceremonii wójt miał we krwi nie mniej niż 2,4 promila.

Sąd uznał wówczas, że Sylwiusz J. nie dopełnił obowiązków służbowych, działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego i wymierzył mu 5 tys. zł grzywny.

RadioZET.pl/PAP/JŚ