Zamknij

Wilki zaatakowały ludzi w Brzozowie. Komisja dostrzegła w lesie dwa osobniki

04.03.2021 16:33
wilki zaatakowały ludzi w Brzozowie
fot. imago /blickwinkel /EAST NEWS

Wilki zaatakowały pilarzy w Brzozowie w woj. podkarpackim. Komisja, która w czwartek dokonywała oględzin po ataku potwierdziła ich świeże ślady. Z niewielkiej odległości zaobserwowano także dwa nie wykazujące strachu osobniki.

Wilki zaatakowały w Brzozowie dwóch pilarzy, którzy pracowali w lesie. Niebezpieczna sytuacja trwała kilkanaście minut, ale mężczyznom ostatecznie nic się nie stało. Jak później relacjonował jeden z nich, podczas ataku wilków musieli się bronić piłami spalinowymi.

Mężczyzna powiedział, że dwa wilki zaatakowały go od przodu, a trzeci od tyłu. Na pomoc ruszył mu kolega. Zaatakowani włączyli piły spalinowe i odganiali się nimi od wilków. Całe zajście miało trwać kilkanaście minut. Zwierzęta, jak opowiadał, cały czas warczały.

Wilki zaatakowały mężczyzn w Brzozowie. Mężczyźni włączyli piły spalinowe

"Komisja dokonała oględzin miejsca zdarzenia. Stwierdzono m.in. świeże ślady wilków. Członkowie komisji zaobserwowali także dwa drapieżniki" – powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis. Dodał, że wilki znajdowały się w niewielkiej odległości. "Nie wykazywały oznak strachu w związku z obecności w pobliżu ludzi" – mówił Lis.

Jak zaznaczył, informacja o przebiegu oględzin została przesłana do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W pracach komisji uczestniczyli m.in. pracownicy RDOŚ oraz leśnicy.

W ostatnich tygodniach – jak informują m.in. władze miejscowe władze samorządowe - pojawiły się sygnały, że w okolicach Brzozowa znajduje się wilki, które nie boją się ludzi. Szacują, że na terenie powiatu brzozowskiego może bytować 28-30 tych drapieżników. Z kolei na Podkarpaciu – według ubiegłorocznych szacunków leśników – żyje ponad 500 wilków.

Komisja dokonała oględzin miejsca ataku wilków. Zauważono dwa osobniki

Bezpośrednio po poniedziałkowym incydencie burmistrz Brzozowa wystąpił do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o udzielenie zgody na odstrzał wilków na terenie gminy. Wniosek uzasadnia zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców, osób pracujących na tym terenie.

Decyzje o ewentualnej eliminacji wilków może podjąć jedynie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Najczęściej zapadają one na wniosek władz samorządowych, bo to ten organ odpowiada za bezpieczeństwo osób na danym terenie.

RadioZET.pl/ PAP