Szczyt zachorowań na grypę. Wirus "odwoływał" zajęcia w szkołach

11.02.2020 10:45
Grypa odwołane zajęcia w szkołach
fot. Shutterstock

Ponad pół miliona zachorowań na grypę i 10 ofiar – to bilans zachorowań na grypę w styczniu. Cierpią głównie seniorzy, ale i uczniowie, którym szkoły odwołują zajęcia. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Dane zachorowalności na grypę przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Trend na koniec stycznia był niepokojący – tylko w ostatnim tygodniu miesiąca zachorowało ponad 200 tysięcy ludzi. W pierwszym tygodniu roku było to 89 tys.

Grypa "zamknęła" szkoły

Przed tygodniem grypa „zamknęła” cztery szkoły na Lubelszczyźnie. Sanepid został poinformowany, że nie odbywały się zajęcia w Zalesiu (powiat bielski), Wielączy Kolonii (powiat zamojski), Spiczynie (łęczyński) i Jabłonnie (lubelski).

Zobacz także

W pierwszej z placówek Inspekcja Sanitarna potwierdziła wirusa grypy typu A.

W klasach 1–3 mamy dużo niższą frekwencję niż normalnie. W tym momencie ok. 60 proc. uczniów nie przyszło na lekcje, to wyjątkowa sytuacja. Poinformowałem już o tym sanepid

– potwierdził „Dziennikowi  Wschodniemu” dyrektor jednej z lubelskich szkół

Wrocław też w pogotowiu

Alarm podniesiono też w Szkole Podstawowej nr 71 przy Podwalu we Wrocławiu. Pojawiło się ryzyko, że jedno z dzieci w tamtejszej zerówce zachorowało na świńską grypę. Po badaniach okazało się, że malec miał „jedynie” zwykłą grypę.

Zobacz także

Przed szczytem zachorowań ostrzegał w połowie stycznie Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Do najczęstszych objawów grypy przy braku szczepień są: zapalenie płuc, oskrzeli lub mięśnia sercowego czy niewydolność oddechowa. Istnieje też ryzyko powikłań neurologicznych: zapalenia mózgu lub opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne.  

RadioZET.pl/Opzg.pl/PAP/Gazeta Wrocławska/Radio Lublin