Waszczykowski o reparacjach: Rosja musi być uwzględniona

Redakcja
06.09.2017 11:44
Waszczykowski o reparacjach: Rosja musi być uwzględniona
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Witold Waszczykowski, pytany o reparacje wojenne, poinformował, że nie ma jeszcze stanowiska MSZ na ten temat. W programie "Jeden na Jeden" szef polskiej dyplomacji podjął też m.in. kwestię nowych wzorów na polskich paszportach. 

Witold Waszczykowski był w środę Gościem Bogdana Rymanowskiego w programie TVN "Jeden na Jeden". 

Szef MSZ musiał odpowiedzieć na pytanie, czy będzie rozmawiał z ministrem Błaszczakiem na temat projektu nowych paszportów. Miałyby się w nich znaleźć m.in. Cmentarz Orląt Lwowskich czy wizerunek Ostrej Bramy. Pomysł ten spotkał się z falą krytyki, przede wszystkim dlatego, że oba te miejsca leżą w granicach innych państw - odpowiednio Ukrainy i Litwy. Pojawiały się też uwagi, że analogiczna decyzja Niemiec o umieszczeniu w dokumentach np. wizerunku Wrocławia również spotkałoby się z wielkim oburzeniem. 

- Rozmawiamy na ten temat, ponieważ sprawy są delikatne. Są już interwencje naszych kolegów litewskich i ukraińskich - powiedział Waszczykowski. - Decyzji ostatecznej nie ma, będziemy na ten temat rozmawiać - dodał.

Zwycięskie motywy, wprowadzone z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zostaną wybrane w głosowaniu internetowym. 

Dziennikarz poruszył też sprawę reparacji wojennych. Wcześniej Mariusz Błaszczak oświadczył, że odszkodowanie od Niemiec można liczyć w bilionach. Waszczykowski zaznaczył, że żadna decyzja w tej kwestii nie została jeszcze podjęta przez rząd.

Czy Polska ma szanse na reparacje? Wypowiedz się z Mam Zdanie. 

- Na razie na spotkaniu politycznym naszego ugrupowania 1 lipca padła taka dyrektywa polityczna. Rozpoczęliśmy prace, przede wszystkim jest to kwerenda stanu prawnego - dodał. 

Zaznaczył jednak, że Rosjanie także "są częścią tej układanki". 

Waszczykowski powiedział też, że Polska nie ma przyjaciół ani wrogów, a ma jedynie interesy. Nawiązywał tym samym do słów znanych z brytyjskiej myśli politycznej.

RadioZET.pl/TVN24/KM