Zamknij

Waszczykowski o słowach prezydenta na temat UE: bardzo jasne i precyzyjne

Redakcja
14.09.2018 09:06
Waszczykowski o słowach prezydenta na temat UE: bardzo jasne i precyzyjne
fot. RadioZET/Twitter

– Trzeba być złośliwym albo niezbyt inteligentnym, żeby tego nie rozumieć – powiedział w piątek w porannej audycji Gość Radia ZET Witold Waszczykowski, komentując kontrowersyjne słowa prezydenta Andrzeja Dudy o Unii Europejskiej.

Andrzej Duda 11 września w Leżajsku mówił między innymi, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myśli o nich, a nie o „jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której niewiele dla nas wynika” – słowa te odnosiły się do UE.

Zobacz także

 Gość Radia ZET stwierdził, że prezydent wypowiedział się „bardzo jasno i precyzyjnie”.

– Trzeba być złośliwym albo niezbyt inteligentnym, żeby tego nie rozumieć – stwierdził.

Zobacz także

Jego zdaniem „od lat dyskutujemy o przyszłości Unii Europejskiej”.

– I my jasno mówimy, że chcemy Unii Europejskiej jako instytucji polityczno-gospodarczej zajmującej się życiem obywateli i państwa członkowskich. A nie chcemy myśleć o Unii Europejskiej jako o utopijnej, federalnej, instytucji – właśnie wyimaginowanej – która jest na pasku jakichś ideologów europejskich Brukseli, Paryża czy w Berlinie – dodał.

Waszczykowski: list Kwaśniewskiego jest niestosowny

Zdaniem Waszczykowskiego „są siły i politycy, ideolodzy w Unii Europejskiej, którzy chcą tą instytucję zmienić”. – Chcą ją zmienić w jakąś iluzję federalną, której my się przeciwstawiamy – podkreślił.

Zobacz także

Odniósł się również do listu byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego skierowanego do prezydenta Dudy. Kwaśniewski przestrzegał w nim Dudę przed takimi wypowiedziami.

– Jego list jest niestosowny. Pokazuje, że nie zrozumiał tego – skwitował Waszczykowski.

RadioZET/JZ