Zamknij

Waszczykowski zapytał Tillersona o zniesienie wiz dla Polaków. Jak zareagował?

Redakcja
19.04.2017 20:19
WW
fot. East News

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w środę podczas swojego pierwszego oficjalnego spotkania z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem poruszył kwestię zniesienia wiz dla Polaków.

Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że zagadnienie objęcia Polaków programem ruchu bezwizowego pojawiło się przy okazji omawiania zagadnień dwustronnej współpracy gospodarczej.

- Mówiłem o wymianie młodzieży, o zagadnieniach innowacyjności. Polska w tym roku otwiera konsulat w Houston, który będzie odgrywał rolę ekonomiczną, bo jest centrum przemysłu kosmicznego, chcemy otworzyć konsulat w Seattle, które jest także wielkim centrum gospodarczym - mówił Waszczykowski. Zastrzegł jednak, że "aby kontynuować współpracę gospodarczą, przydałoby się objąć Polskę programem visa waiver", czyli ruchu bezwizowego.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zapytany o reakcję Tillersona, który w przeszłości był szefem wielonarodowej korporacji petrochemicznej ExxonMobil, minister Waszczykowski przyznał, że sekretarz stanu wie o przekraczaniu dopuszczalnego odsetka odmów wiz amerykańskich wydawanych Polakom, uważa jednak, że kwestia ta "powinna być po obu stronach wyjaśniona".

Aby zostać włączonym do programu ruchu bezwizowego, państwo nie może przekroczyć limitu odmów wiz ustalonego w prawie amerykańskim na 3 proc.

Minister Waszczykowski podczas rozmowy z przedstawicielami polskich mediów wskazał, że o odmowie wydania wiz decydują amerykańscy konsulowie w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Polsce.

Zatem nie jest prawdą, podkreślił minister, że tylko Kongres może zmienić kryteria programu bezwizowego, bo przecież administracja ma na to wpływ.

RadioZET.pl/PAP/DG