Zamknij

Bez wizy do USA? Decyzja możliwa jeszcze w tym roku

Redakcja
08.10.2018 13:17
Bez wizy do USA? Decyzja możliwa jeszcze w tym roku
fot. Shutterstock

Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz? Jak podaje „Rzeczpospolita”, swoboda podróżowania do USA zależy od ledwie paru tysięcy odmów w minionym roku fiskalnym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O szansie na zniesienie wiz dla polskich obywateli przez Stany Zjednoczone pisaliśmy w sierpniu na radiozet.pl. Z najnowszych ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że warunkiem przystąpienia do amerykańskiego programu bezwizowego jest ograniczenie negatywnych decyzji w sprawie wjazdu do USA poniżej 3 procent. 

– Nieoficjalnie wiemy, że od 1 października 2017 r. do końca lipca ten wskaźnik wahał się między 3 i 4 proc. Jeśli istotnie spadł w sierpniu i wrześniu, możemy liczyć na zniesienie wiz w tym roku. Jeśli nie, to z pewnością stanie się to za rok – mówi „Rzeczpospolitej” Adrian Kubicki, rzecznik LOT.

Zobacz także

Polskie Linie Lotnicze w specjalnie zorganizowanej akcji chcą zachęcić Polaków do prawidłowego składania wniosków wizowych. Podobne rozwiązanie w przeszłości pozwoliło mieszkańcom Korei Południowej i Czech na wejście do programu visa waiver

„Rzeczpospolita” zauważa, że Polska obok Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Cypru jest ostatnim krajem UE, który nie jest objęty ruchem bezwizowym. W kwietniu ambasador USA w Polsce zapewniał, że p rezydent Donald Trump popiera zniesienie wiz dla Polaków, ale muszą spełnić kryterium związane z odsetkiem odmów. Dodał, że wizy nie powinny nikogo powstrzymywać przed podróżowaniem do USA.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG