Zamknij

Jest decyzja sądu ws. Władysława Frasyniuka

Redakcja
03.01.2019 13:58
frasyniuk
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił w czwartek Władysława Frasyniuka. Chodzi o sprawę wprowadzenia policjanta w błąd i podanie nieprawdziwych danych. 

Władysław Frasyniuk został w czwartek prawomocnie uniewinniony za podanie nieprawdziwych danych – informuje „Wyborcza”. Sąd apelacyjny utrzymał tym samym wcześniejszy wyrok sądu rejonowego.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 10 czerwca 2017 r., gdy były działacz "Solidarności" próbował blokować przejście uczestnikom miesięcznicy smoleńskiej. Został obwiniony o wprowadzenie w błąd legitymującego go policjanta, przedstawiając się jako "Jan Józef Grzyb". 

Zobacz także

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń „kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania co do tożsamości własnej lub innej osoby lub co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze grzywny”.

W sierpniu Frasyniuk został nieprawomocnie uniewinniony przez Sąd Rejonowy. W październiku apelację od wyroku złożyła prokuratura. W czwartek sąd podtrzymał decyzję korzystną dla Frasyniuka, uzasadniając, że policjant ma obowiązek uprzedzić o konsekwencjach związanych z odmową podania tożsamości. Tak się jednak nie stało, a Frasyniuk usłyszał pouczenie dopiero po przedstawieniu się jako Grzyb. Wówczas okazał funkcjonariuszowi dowód osobisty.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/MK