Władysław Kosianiak-Kamysz w Radiu ZET: Nie będę kandydował do Parlamentu Europejskiego

Redakcja
08.12.2018 09:56
Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, w Gościu Radia ZET
fot. Radio ZET

Władysław Kosiniak-Kamysz nie będzie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szef ludowców stwierdził w Radiu ZET, że "nie ciągnie" go do europarlamentu, a do dyspozycji są obecni europosłowie i inny politycy PSL-u.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Gość Radia ZET ujawnił nazwiska polityków, którzy mogą się znaleźć na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego, są to wiceprezes partii Urszula Pasławska i były marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PSL rozpatruje dwa scenariusze. Pierwszy to samodzielny start; wtedy na listach partii pojawiliby się obecni europosłowie, czyli Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman, Andrzej Grzyb i Czesław Siekierski, ale też politycy, którzy pracują w Sejmie i regionalnych strukturach PSL-u.

Zobacz także

- Wariant samodzielnego startu zawsze jest (...) do tego pomysłu trzeba być zawsze gotowym - tłumaczył Władysław Kosianiak-Kamysz.

Drugi wariant to start wspólnie z Platformą Obywatelską, ale nie w Koalicji Obywatelskiej, bo - jak mówi szef PSL-u - "podmiotowość PSL zawsze będzie zachowana, bez tego nie ma szans na rozmowy o współpracy".

- My będziemy zawsze podmiotem, a nie przedmiotem i nas się nie da przestawiać raz tu, raz tam - mówił prezes PSL i dodaje, że przyłączenie się PSL-u do Koalicji Obywatelskiej nie miałoby sensu, m.in. przez różnice w programach partii.

- Narracja PiS-u się zmienia, bo idą wybory (do Parlamentu Europejskiego - przyp. red.), a nie dlatego, że zmieniają zdanie. I to jest najsmutniejsze, że teraz są przybierane szaty uszyte z flagi europejskiej, która była wyprowadzana z KPRM-u, gdy Beata Szydło się tam wprowadziła. To jest obłudne, kłamliwe i nie należy dawać temu wiary - mówił w Radiu ZET prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef ludowców zapytany o to, czy PSL będzie współpracować z Prawem i Sprawiedliwością w wyborach do Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że do takiej sytuacji nie dojdzie.

Jego zdaniem, partia rządząca boi się przegranej w nadchodzących wyborach, bo mogłoby to osłabić jej pozycję przed wyborami parlamentarnymi.

- Dochodzi do sytuacji, kiedy przez 3 lata rząd robi wszystko, żeby osłabić pozycję Polski w Europie, po czym zbliżają się wybory do europarlamentu. Teraz PiS boi się, że jak przegra te wybory, to ktoś inny dostanie impuls na wybory parlamentarne - tłumaczy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD