Zamknij

Jarosław Kaczyński spotka się z wicepremierem Włoch. W jakim celu?

Redakcja
03.01.2019 18:23
Jarosław Kaczyński spotka się z wicepremierem Włoch. W jakim celu?
fot. East News/Shutterstock

9 stycznia w Warszawie szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini, spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim – podał w czwartkowym wydaniu włoski dziennik La Repubblica. Zdaniem gazety rozmowy mają dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wizytę Salviniego w Polsce potwierdziła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wizyta Salviniego w Polsce byłaby pierwszą od chwili objęcia przez niego funkcji w rządzie w czerwcu zeszłego roku. Podróż nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana w Rzymie.

Włoski dziennik podał, że zorganizowanie spotkania z prezesem PiS nie było łatwe. Aby do niego doszło, do Warszawy dwa razy udała się z poufną misją delegacja skrajnie prawicowej Ligi, której liderem jest Matteo Salvini. Dziennikarze przypominają zarazem, że szef włoskiego MSW uważany jest za „zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy”.

Zobacz także

Wizyta Salviniego w Warszawie ma mieć m.in. charakter gospodarczy, ale głównym jej celem są – jak podkreśla gazeta – rozmowy dotyczące majowych wyborów do europarlamentu. La Repubblica sugeruje, że możliwe jest powołanie wspólnej grupy, w której znalazłyby się PiS, Liga i inne siły prawicy.

Obaj liderzy – co podkreślają włoscy dziennikarze – „mówią tym samym językiem w kwestii zamknięcia granic przed napływem migracyjnym”.

Zobacz także

Wieczorem informacje o planowanym na 9 stycznia spotkaniu potwierdziła dla PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała, że rozmowy mają dotyczyć spraw interesujących dla obydwu stron”. Nie zdradziła jednak, czy rozmowy dotyczyć mają tematów związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ