Zamknij

Prokuratura wnioskuje o zatrzymanie i areszt Stanisława Koguta. Chce też uchylenia jego immunitetu

Redakcja
19.12.2017 16:38
Kogut
fot. East News

Jest wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Prokuratura chce postawić politykowi PiS zarzuty popełnienia trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Smog truje Polskę! Sprawdź listę chorób, które może powodować

Sam Kogut zapewnia, że jest niewinny, ale deklaruje, że jeżeli pojawi się wniosek o uchylenie mu immunitetu, zrzeknie się go, aby bronić swojego imienia.

Zobacz także

- Jak będzie wniosek, słowo honoru dałem i wam daję, że złożę immunitet senatora. Nigdy od nikogo w życiu nie przyjąłem żadnej łapówki - zarzekał się w rozmowie z dziennikarzami, dodając, że czuje się atakowany.

Czego dotyczy sprawa?

Według prokuratury senator za milion złotych łapówki obiecał prywatnemu inwestorowi pozytywne załatwienie sprawy związanej z zakupionym przez niego hotelem Cracovia. Deweloper kupił budynek w centrum miasta, chciał go wyburzyć i postawić galerię handlową, ale obiekt zaraz po transakcji został wpisany do rejestru zabytków.

Zobacz także

Z ustaleń CBA wynika, że Kogut otrzymał połowę łapówki - pół miliona złotych na konto prowadzonej przez niego Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Wiceprezesem tej fundacji jest zatrzymany dzisiaj rano syn senatora, Grzegorz K. 

Drugi zarzut dotyczy przyjęcia 170 tys złotych w zamian za pomoc w rozbudowie dworca autobusowego w Krakowie: tutaj senator miał obiecać załatwienie sprawy z prezesem PKP. Trzeci zarzut dotyczy przyjęcia 24 tysięcy złotych w zamian za załatwienie skazanemu za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą łagodniejszego sposobu odbywania kary w systemie półotwartym.

RadioZET.pl/PAP/MP